Zredukujte alergeny ve své domácnosti


Jaro je příjemnou předzvěstí blížících se teplých dnů. Bohužel s tímto období přichází také doba alergií, která je pro mnoho z nás doslova noční můrou. Pyl, prach, plísně a jiné alergeny jsou součástí našich životů. Venku s nimi nic moc neuděláme, ale doma s nimi zatočit můžeme. Jak?

Neustálé rýmy, kýchání a oteklé oči jsou nejčastějšími příznaky alergie. Naštěstí existují určité kroky, které můžeme podniknout, bychom alergeny v domácnosti regulovaly. My vám přinášíme 4 kroky, díky kterým pro vás bude tato sezóna lépe snesitelná.


1. Měňte pravidelně ložní prádlo

Výměna ložního prádla je základ. To dělejte jednou týdně - nezapomínejte ani na dekorativní polštářky a deky. Ložní prádlo se doporučuje prát na vyšší teplotu, abyste zničili roztoče. To samé platí i u plyšových hraček v dětských postýlkách.


2. Monitorujte vzduch

Pomocí zvlhčovačů vzduchu a klimatizací můžete udržovat ve své domácnosti dostatečnou vlhkost. Na trhu existují monitory vlhkosti - ta by měla být pod 50%, aby se zabránilo růstu plísní a roztočů. Po sprchování nezapomeňte použít v koupelně ventilátor nebo alespoň dostatečně vyvětrat. Zabráníte tak vzniku plísně v koupelně.

3. Pravidelně uklízejte

Pravidelný úklid napomáhá k eliminaci alergenů. Zde je několik věcí, na které byste při úklidu neměli zapomínat:

  • minimálně jednou týdně vysávejte vysavačem s HEPA filtrem (filtr, který vás zbaví i těch nejjemnějších nečistot). Kromě podlah ho použijte i na čalouněný nábytek,

  • nezapomínejte na úklid koupelny, a to včetně spár mezi dlaždicemi a závěsu ve sprše. Právě tato místa jsou často opomíjena a jsou semeništěm plísní,

  • prach utírejte hadříkem z mikrovlákna.

4. Nezapomínejte na praní prádla

Pokud trpíte na kožní alergie, eliminujte vonné prací prostředky. Pračku dále nikdy nepřetěžujte a oblečení do ní dejte raději méně než více. Nedoporučuje se ani sušení prádla venku, protože do sebe nachytá pyly a plísně, které budete mít pak celý den na sobě. Most toho raději použijte sušičku. V neposlední řadě nezapomínejte veškeré nové oblečení před prvním nošením vyprat.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png