Zbavte se nepříjemného zápachu z ledničky, myčky i pračky!


Příjemný dojem z načančané a vyvoněné domácnosti může velmi rychle zkazit nepříjemný zápach vycházející z domácích spotřebičů. Ať už jde o lednici, myčku nebo pračku, nezoufejte. Nepříjemných odérů se můžete relativně snadno vyhnout. Jak?

Údržba domácích spotřebičů není v dnešní době žádná velká věda. Na trhu existuje celá řada přípravků, které se specializují na to či ono, což nám ve velké míře usnadňuje život. I přes to se ale občas stane, že otevřeme dvířka pračky nebo myčky a doslova se na nás vyvalí nepříjemný zápach. Proto vám přinášíme několik tipů na správnou péči o elektrospotřebiče, které vám život usnadní ještě o trochu více.

Lednice

Nejčastější příčinou zápachu z lednice jsou zkažené potraviny, případně aromatické jídlo. Problém ale může být také v odtoku vody v zadní části lednice. Ten se může ucpat a působit tak nemilé trable. V obou případech je nejlepší všechny věci z ledničky vyndat a vnitřek vymýt vlažnou vodou s octem. Ledničku pak důkladně usušte. Abyste předešli nepříjemnému zápachu z potravin, doporučujeme pořídit si skleněné nebo plastové nádoby s vakuovým systémem. Zhruba jednou za měsíc byste měli obsah ledničky zkontrolovat a vymýt již zmíněnou octovou vodou. Tím zabráníte množení se bakterií a linutí zápachu.


Myčka

Za nepříjemný zápach vycházející z myčky může ve většině případů naše lenost. Nádobí by se do ní mělo totiž vkládat až poté, co z něj očistíme všechny zbytky z jídla. Pokud v ní nemyjete nádobí denně, pusťte každý večer alespoň oplachovací program.

Další problém pak může působit zanesený filtr. Na něm se kromě zbytků jídla usazuje také tuk. Ve finále pak dojde k tomu, že znečištěná voda neodteče, zůstane na dně myčky a za pár dnů se začne kazit. Z tohoto důvodů byste měli maximálně jednou za čtrnáct dnů filtr vyndat a pomocí jemného kartáčku všechny nečistoty odstranit.

Čas od času byste měli vyčistit i zbytek spotřebiče. Ani to ale není žádná věda. Stačí z myčky vyndat koš na příbory a poličky, omýt je vodou a mycím prostředkem a pak opláchnout. Určitě nezapomeňte ani na odstřikovací ramena, která se také můžou zanést. A v neposlední řadě věnujte také pozornost těsnící gumě okolo dveří. I zde se totiž usazuje velké množství nečistot.

Dobrými pomocníky jsou pak i ocet nebo jedlá soda. K vyčištění myčky vám postačí asi půl litru octu, který nalijte do nádržky na mycí prostředek. Ocet, který se tam nevejde, jednoduše nalijte na dno myčky, nastavte nejvyšší teplotu a delší dobu mytí.

Pračka

Díky kvalitním pracím prostředkům stačí prát prádlo na nižší teploty. To ale bohužel příliš nesvědčí samotnému spotřebiči, kde se díky teplému a vlhkému prostředí tvoří plísně. A právě ty mohou být jedním z důvodů, proč vaše pračka nevábně zavání. Nebojte se proto jednou za čas pustit 90ti stupňový program. Samozřejmě v něm neperte svůj oblíbený svetr - místo něj dejte do pračky raději starou utěrku.


I pračka se musí občas vyčistit, a to zejména na kritických místech. Nejprve se zaměřte na gumové těsnění a prostor pod ním. Poté vyndejte zásobníky na prací prostředky a zbavte je starých usazenin. Vyčistěte také filtr, ve kterém se často usazují zapomenuté drobnost v kapsách, vlasy nebo zvířecí chlupy. Na čištění bubnu se pak skvěle hodí jar smíchaný s litrem octa nebo třemi sáčky kyseliny citronové a teplou vodou.

Abyste předešli tvoření se plísní, větrejte. Po každém vyprání nechte pračku otevřenou (dvířka i zásobník). Uznáváme, že to nepůsobí příliš estetickým dojmem, ale pomůže vám to v boji se zákeřnými bakteriemi.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png