• Valerie Šťástková

Zbavte se špatných uklízecích návyků


Udělat si perfektní make up je jistě práce, stejně jako následný úklid.

Téměř všichni hledáme způsoby, jak uklízet rychleji a snadněji. Úklid často odkládáme, hledáme si nové chytré pomocníky, ale přitom občas stačí se zbavit špatných návyků, které my, nebo někdo v naší rodině má. Samozřejmě – i měnění zažitých zlozvyků může být práce. Ale věřte, že čím delší dobu zlozvyky potlačíte, tím víc vám budou nové návyky připadat přirozenější a jako práci je dřív nebo později přestanete brát.


Jak na to?

Nikdo se neumí změnit kompletně ze dne na den. Napište si seznam, nebo si udělejte mapu, kterou nalepíte na lednici – do té si každý z rodiny poznamenejte jeden ze špatných návyků, které byste chtěli změnit. Zkuste se na tento zlozvyk soustředit po celý týden a poté společně prodiskutujte, jak jste si vedli. Pokud vše půjde, jak má, můžete do dalšího týdne přidat nový návyk. Schválně, kdo se všech zlozvyků zbaví jako první!


Tip redakce: Použít můžete i obyčejný papírový kalendář, který má rozepsané stránky po týdnech a který položíte na místo, okolo kterého všichni v rodině procházíte.

O jaké zlozvyky se jedná?

Většina z nás si ihned vzpomene minimálně na jeden zlozvyk, který má a který následný úklid značně komplikuje. Někdo si naopak lépe uvědomuje jaký zlozvyk má váš partner, syn nebo dcera, ale neuvědomuje si svůj vlastní. Připravili jsme pro vás proto malý seznam, který vám ve vzpomínání trochu napoví.


Hromadění papírů

Účtenky, letáky, sešity, písanky, staré noviny a časopisy – co z toho vlastně skutečně potřebujete a co z toho se vám doma bude hromadit ještě několik měsíců, nebo let, než se přinutíte to skutečně vyhodit? Důležité papíry – smlouvy, vyúčtování, účtenky od drahé elektroniky nebo bot schovejte na bezpečné místo – do desek, nebo do šuplíku. Zbytek papírů rovněž uchovávejte na jednom místě, ale jednou za týden až měsíc je projděte a co nebude třeba uchovávat, to vyhoďte.


Tip redakce: Časopisy i noviny můžete darovat někomu, komu i starší číslo udělá radost.

Nechávání mokrých osušek a županů po bytě

Jde o asi jeden z nejjednoduších zlozvyků, který se můžete odnaučit a navíc vám zaručí spoustu benefitů. Zavěšením osušek a županů na svoje místo ihned po použití dojde k rychlejšímu vysušení, čemuž předejte množení plísní a bakterií. Díky tomu lze osušky i župany použít opakovaně v “čerstvém” stavu a nemusíte je tak často prát.


Nechávání špinavého prádla po bytě

Znáte to, odložíte svetr, nebo kalhoty na židli, že si je ještě jednou nebo dvakrát obléci můžete, ale další den si oblečete něco naprosto jiného a na odloženou věc zapomenete. Špinavé věci zásadně nechávejte v koši na prádlo, ty které před praním ještě unosíte naopak na takových místech, abyste na ně při ranním oblékání nezapomněli.


Plýtvání

Plýtvání je vždycky špatné. Ať už je to voda, kterou necháváte téct během mydlení si vlasů, nebo rukou. Jídlo, kterého uvaříte moc a pak jej vyhazujete. Přípravky na mytí – jar, mýdlo, sprchový gel či šampon. Nebo přípravky na úklid – prací gel/prášek apod. Přečtetě si doporučené dávkování (porci) a zkuste na to již předem myslet.


Čištění úklidových pomůcek

Úklid špinavými hadry, košťaty a vysavači je asi tak stejně efektivní jako hasit oheň benzínem. Naučte se uklizecí vybavení čistit po každém použití alespoň částečně a jednou za čas si dejte za úkol je vyčistit kompletně.
Uklízení bytu jedním hadrem

Spousta z nás, když už se pustí do generálního úklidu, využije pouze jeden mikrotenový hadr na všechny povrchy v ložnici, koupelně i kuchyni. To je ale velká chyba! Dezinfekce a úklid se změní v šíření bakterií z jednoho povrchu na druhý. Pokud přesto chcete uklízet pouze jedním hadrem, nezapomeňte jej pravidelně před každou místností (nebo i častěji) důkladně vymýt.


Neumyté nádobí

Naučte se (nejpozději) každý večer nádobí mýt, ať už tak, že jej před spaním vyskládáte do myčky, nebo si dáte večerní chvilku u dřezu s nádobím. Uvidíte, že čisté nádobí druhý den ráno oceníte spíš, než plný dřez špíny!


Uklízení místnosti od shora dolů

Ušetřete si čas a energii při úklidu a předtím než půjdete vysávat první setřete všechen prach.


Věci, které použijete

Dělat nepořádek je vždycky snazší, než jej poté uklízet. Pokud pečete, kutíte, líčíte se, vystřihujete s dětmi, nebo se jen přehrabuje ve starých rodinných fotografiích, vždy bezprostředně potom ukliďte.


Odkládání

Odkládání je jeden z nejhorších zlozvyků. Spousta z nás má ráda svůj komfort a spoustu činností raději přechází tak dlouho, než se problém stane neúnosný – dojdou čisté skleničky v kuchyni a tak jste nuceni umýt nádobí apod. Pokud se ale naučíte každé ráno a každý večer udělat alespoň kousek práce, nikdy se vám nestane, že by se všechny povinnosti nahromadily a vy s úklidem nakonec strávili celý den.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png