Vyzrajte na mytí okenMytí oken nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti, ale párkrát do roka se do něj chtě nechtě musíme vrhnout. Pokud budete mít po ruce ty správné pomocníky, půjde vám to mnohem jednodušeji než v minulosti. Jací to jsou?

Zejména před Vánoci a na jaře jsme zvyklí provádět velké úklidy, ke kterým patří i mytí oken. Ta jsou vizitkou každého domu nebo bytu, a proto bychom je měli udržovat čisté. Než se vrhnete na samotné mytí, odkliďte z parapetů vše, co by mohlo při úklidu překážet. Pak vymeťte prach a z rohů oken odstraňte pavučiny. Před samotným mytím skel očistěte také garnýže a žaluzie - když to necháte až na později, nebude váš úklid efektivní. A co teď?

1) Začněte rámy

Na mytí rámů použijte houbičku na nádobí nebo mikrotenovou utěrku a prostředek určeným pro čištění rámů. Použít můžete i vodu se saponátem, tu ale nikdy neaplikujte na samotná skla - saponát by na nich mohl zanechat šmouhy nebo duhové stopy.

2) Samotná skla

Přípravků na mytí skel je na trhu opravdu velká řada. Většinou se jedná o kombinaci vody, alkoholu a tenzidů, někdy jsou přidaná barviva a parfemace. Je na každém z vás, po kterém prostředku sáhne. Použít můžete dokonce i přípravek na mytí nádobí. Ten ale místo klasické vody nařeďte tou destilovanou, která neobsahuje vápník. Pokud dáváte přednost bio prostředkům, můžete smíchat vodu s octem (v poměru 4:1). Pro lepší vůni pak přidejte pár kapek citronu. Do vámi připraveného roztoku pak namočte houbu nebo hadr (sáhněte po takovém, ze kterého nelezou nitky), vyždímejte ho a jemným tlakem ruky skla omyjte. Důležité je, abyste stihli okno umýt celý ještě před tím, než roztok zaschne.

3) Nakonec vysušte

Po umytí oken je potřeba je vysušit. K tomu vám skvěle poslouží stěrka se silikonovou čepelí. Začněte okno stírat od vrchu dolů - tedy od horního rámu po ten spodní. Nikdy stěrku nezvedejte od skla uprostřed okna, zůstala by tam neatraktivní šmouha. Po každém stěru nezapomeňte silikonovou čepel osušit do čistého hadříku, který nepouští vlákna.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png