Vyhrajte v boji s vodním kamenem


Vodní kámen se v našich domácnostech vyskytuje poměrně často. Nejčastěji ho můžeme potkat v kuchyni a koupelně. Pokud se nedáme s tímto bělavým (někdy i žlutým) nánosem do boje, může nám způsobit velké problémy. Jak s ním zatočit?

Za vznikem vodního kamene nejčastěji stojí tvrdá voda, ze které se uvolňují jednotlivé minerály (nejčastěji hořčík a vápník). Vodní kámen poté snižuje účinnost mycích a pracích prostředků, naopak zvyšuje spotřebu vody a může také výrazně ovlivnit životnost jednotlivých spotřebičů. Jeho nánosy navíc nepůsobí zrovna estetickým dojmem. Proto je dobré se jednou za čas podívat tomuto problému na zub.


Jak vzniká?

Jak již bylo řečeno, vodní kámen vzniká uvolňováním minerálů obsažených ve vodě. Ten se pak usazuje na místech, která jsou s vodou v pravidelném kontaktu. K jeho šíření napomáhají teplotní změny a pomalé odpařování vody. Proto ho nejčastěji najdete na vanách a sprchách, vodovodních kohoutcích, ale také pračkách, rychlovarných konvicích, kávovarech nebo toaletách.

Jak se ho zbavit?

Na zaschlý vodní kámen skvěle působí citron. Rozkrojte ho napůl a potřete jím postižená místa. Nechte ho přes noc působit a ráno smyjte vodou a osušte dosucha. Na místa jako jsou například baterie nepoužívejte drsné povrchy. Ty by je mohly nenávratně poškrábat. Místo toho sáhněte po jedlé sodě. Naneste ji na kuchyňskou houbičku nebo hadřík s měkkým vláknem, navlhčete a povrch očistěte. Pokud jsou některá místa úzká natolik, že se k nim nedostanete rukou, můžete použít starý zubní kartáček. Na péči o sprchový kout se velmi osvědčila kyselina citronová. Stačí nasypat dvě až tři lžičky do vody a tímto roztokem omýt sklo ve sprchovém koutě. Dobrou službu vám udělá i klasický rozprašovač, díky kterému si nebudete muset v „nálevu“ máchat ruce a riskovat alergii. Na koupelnové a kuchyňské dlaždičky se vám osvědčí pára. K jejich čištění můžete použít parní stroj, který se vám bude hodit také na čištění čalouněného nábytku. Ale o tom někdy jindy :).

Na sprchovou hlavici a varnou konev ocet

Na usazený vodní kámen na hlavici sprchy, ale také na spirále vodní konvice se perfektně hodí klasický ocet. Ten s vodou vyvařte v konvici. Pokud je nános vodního kamene opravdu velký, můžete do roztoku přidat i trošku jedlé sody. Se sprchovou hlavicí si poradíte stejně snadno. Stačí ji na noc namočit do stejného roztoku. Ten můžete nalít do kbelíků, ale i třeba do igelitového sáčku, který na sprchu připevníte třeba provázkem.


Jak mu předejít?

Abyste vodní kámen nemuseli několikrát měsíčně odstraňovat, je lepší jeho vzniku úplně zabránit. Možností je hned několik. Asi tou nejméně lákavou je se stát domácím policajtem, který bude stát za rohem a každého po použití kuchyně nebo koupelny donutit osušit všechny mokrá místa. Jednodušším řešením je potřít vodní baterii parafínem. Voda se na povrchu neusadí, ale steče. Na sprchový kout se pak hodí vhodný vodě odpuzující prostředek. Nezapomeňte ale povrch nejprve odmastit a osušit. Přípravek aplikujte až pak.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png