Vyřešte problém s plísní!


Plísně v domácnosti jsou pro naše zdraví velmi nebezpečné. Proto se opravdu vyplatí vymýtit i ten sebemenší zárodek ještě před tím, než se rozroste do ošklivé černé skvrny. Ze všeho nejdůležitější je co nejvíce eliminovat vlhkost ve vašem bytě nebo domě. Co dál? Jak tomuto nezvadlému hostu co nejlépe předcházet?

Prvním předzvěstí, že je něco špatně, můžou být orosená okna. Pokud nezakročíte včas, začnou vám vlhnout zdi a pak už je to jen kousek od toho, kdy se začne objevovat plíseň v rozích stěn. Příčin může být několik - změna počasí, běžný chod domácnosti, ale bohužel i porucha samotné budovy. Dá se tento boj vyhrát?


Předcházejte rosení

Jak již bylo zmíněno, jedním z prvních signálů bývá neúměrné rosení okenních skel. K němu často dochází při velkých výkyvech venkovních teplot. Ve většině případů je příčinou vlhký vzduch v místnosti a jeho nedostatečná výměna spojená se špatně zvoleným tepelným zdrojem. Odborníci tvrdí, že ideální pokojovou teplotou je zhruba 21 stupňů. K tomu nesmíte opomenout také pravidelné větrání.


Jak správně větrat?

Mnoho lidí se v zimě obává velkých tepelných ztrát, a proto příliš nevětrá. To je ale velká chyba. I během mrazivých zimních měsíců je třeba pořádně vyvětrat. Vysokou vlhkost milují totiž nejen plísně, ale také roztoči. Místnost, kde se udržuje větší vlhkost, větrejte pokud možno co nejčastěji. V chladných měsících se doporučuje udělat průvan alespoň na 5 minut denně, v létě samozřejmě déle.


Jak udržovat vlhké povrchy?

Povrchy, na kterých se plíseň dobře drží, je nutné pravidelně dezinfikovat. Na to se velmi dobře hodí přípravky na bázi chlorového bělidla. Pokud tíhnete spíše k přírodním přípravkům, sáhněte po tinktuře z krepových jader, která je účinná nejen v boji s plísněmi v domácnosti, ale i na lidském těle. Na postižené místo nastříkejte několik kapek této tinktury zamíchané v asi 200 ml vody. Nechte ji chvíli působit a pak otřete vlhkým hadrem. Dalším pomocníkem, který vám udělá dobrou službu, je klasická jedlá soda. Ta brání nejen šíření plísně, ale také jejímu nepříjemnému zápachu. Sodu smíchejte v poměru 1:1 s vodou tak, aby vznikla pasta. Tu pak aplikujte na postižená místa a nechte zaschnout. Poté místo vydrhněte kartáčkem a nechce zasáhnout.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png