Vyčistěte si sedačku jako profesionál


Fleky od jídla, otisky dětských ruček a zvířecích pacek nebo skvrny od vína na sedačce nepůsobí zrovna estetickým dojmem. Přitom vrátit jí původní vzhled není zas taková věda. Přinášíme vám několik rad, díky kterým bude váš gauč zářit jako nový.

Pohovka patří mezi nejvyužívanější kus nábytku. Zejména látkové potahy našim používáním velmi trpí, a proto bychom se na ně měli alespoň jednou za čas zaměřit. Nezapomínejte však na to, že na každý materiál se hodí jiné čisticí prostředky.

Látkové gauče

Na pravidelný úklid látkové pohovky vám dobře poslouží klasický vysavač, kterým z ní dostanete usazený prach. Na čištění tkanin se doporučuje použít hadřík navlhčený v mýdlové vodě nebo speciálním přípravku, který je určený na čištění tohoto typu nábytku. Na závěr sedačku přetřete znovu, tentokrát ale hadřík namočte pouze do čisté vody. Dobrou službu vám udělá i vysavač s mokrým vysáváním. Nebojte se, sedačka se vám určitě nepromočí. Tento typ vysavačů funguje na principu zpětného čerpání přebytečné vody. Nicméně ani tento pomocník není všemocný. Pokud se vám na gauč vylije třeba káva nebo víno, jednejte ihned. Zabráníte tak tomu, že se tekutina dostanete do samotných vláken, ze kterých se po zaschnutí odstraňuje o poznání hůře. S nevzhlednými skvrnami skvěle zatočí voda s mycím prostředkem na nádobí (na jednu sklenici vody použijte jednu lžičku prostředku).


Kožená a koženková sedačka

Na tyto dva materiály se perfektně hodí voda se saponátem nebo dětské vlhčené ubrousky. Pokud preferujete prostředky z drogerie, vždy se řiďte tím, na co jsou určené. My určitě nedoporučujeme používat přípravek na kůži pro čištění koženkového gauče a naopak. Světlou sedačku vyčistíte roztokem lněného oleje a octa (v poměru 1:1). Na čáry od propisky pak vyzkoušejte směs benzinu a lihu, kterou seženete v lékárně. Nakonec můžete opět potřít lněným olejem.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png