• Hana Moualla

Velký jarní úklid pro unavené rodiče malých dětí

První jarní paprsky nám sice udělají radost při procházkách s dětmi, ale v domácnosti nám ještě zdůrazní všechny otisky na sklech jako připomínku, že se velkému jarnímu úklidu jen těžko vyhneme. Lze nějak efektivně uklidit, když jsou děti téměř nepřetržitě doma a na mámách leží, kromě zaměstnání, také břímě péče o domácnost (a zajištění stravy všem okolo)?


Jarní úklid si zpříjemněte a nesnažte se o dokonalost. Na jaře energii musíte nabrat...Jak na to? Sepište si to


Začněte tím, že si večer (až děti usnou) sednete a napíšete to, co chcete mít na jaře hotové nebo zařízené. Víme, že by ten seznam mohl být nekonečně dlouhý, proto si stanovte jako maximum deset bodů, deset oblastí, kterým se chcete věnovat. A z nich vyberte tři, které jsou pro vás nejnutnější. Ty vykonejte sama. O zbývajících sedm se podělte s ostatními členy rodiny, ale nelpěte na tom, jak to dopadne. To vás osvobodí od očekávání dokonalého výsledku. Úkoly si odškrtávejte, když nestihnete na jaře vše, odpusťte si to.


Zbavte se toho, co vám překáží


Krabice od spotřebičů, šaty z nepříjemných materiálů a myšlenky, které už vám neslouží, to vše odložte. Když chcete, aby vzniklo něco nového, potřebujete prostor. Přebytek věcí ztěžuje úklid domácnosti s dětmi a mazlíčky. Budete-li neustále narážet na věci, které už nepotřebujete, budete se cítit podrážené a bez energie. Část věcí lze použít na tvorbu s dětmi (recyklované umění), kartony, kelímky, plastové krabičky, ozdoby ze sponek, které upadly… Nebojte se improvizovat. Když vytvoříte něco nového s dětmi, najdete třeba motivaci pokračovat s úklidem v domácnosti.


Zkuste se občerstvit jídlem i zážitky


Chůze v přírodě? Kresba? Nebo třeba focení? Udělejte sami (mámy i tátové) pro sebe cokoliv, co vás těší a co vám dodává chuť pokračovat v sebesložitějších podmínkách. Nezapomínejte při tom na kvalitní stravu plnou vitamínů a minerálů. Jarní jídelníček musí především podpořit ozdravné procesy v těle po zimě, která náš organismus vyčerpává. Proto se raději bavte tím, že vyzkoušíte nové recepty nebo inovujete recepty vašich babiček. Když budete mít pocit štěstí, veškerý úklid vám půjde od ruky lépe a rychleji a vy nebudete mít pocit, že na vás leží úplně, ale úplně všechno.


Zdají se vám naše rady nedostačující? Zkuste se na jarní úklid podívat z jiného úhlu. Jen vy sami stanovujete svoje priority a na vás samotných leží celé to břímě. Dejte proto přednost dobrému plánování, zbavení se nepotřebného a získání energie pro rutinu v domácnosti. Pak vám vše půjde snadno.


Foto: anncapictures

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png