Víte, jak správně utírat prach?Niterný prach je v podstatě všude, kam se podíváme. Ve skutečnosti se ho nedá nikdy na 100 % zbavit. Většinou do našich domovů přilétá vzduchem zvenku, ale máme ho také na své kůži, ve srsti našich domácích mazlíčků a také třeba v čalounění nábytku. Pokud si nejste jistí, jak se ho efektivně zbavit, nepřestávejte číst následující řádky.


Prach je nepřítelem každé domácnosti. Asi nejeden z nás má často pocit, že sotva utře prach v celém domě, mohl by začít znovu. To se většinou stává ve chvíli, kdy prach utíráme špatným způsobem.

Třeba taková prachovka ho jen rozvíří a prach se ve finále usadí jen o kousek dál. Existuje ale pár tipů, díky kterým svou práci zefektivníte a možná pro vás už tato domácí práce nebude takovým strašákem.

1) Zvlhčujte vzduch

Proti nadměrnému hromadění prachu velmi dobře funguje vlhký vzduch. To platí zejména nyní v zimních měsících, kdy topení jede na plné obrátky. Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, nevadí. Bohatě si vystačíte s miskou vody, kterou umístěte na topení.

2) Vhodné prostředky

Jak jsme už zmínili výše, klasická prachovka vám příliš nepomůže. Mnohem lepší volbou je hadřík z mikrovlákna, který prach i špínu zachytí uvnitř. Dobrou práci ale udělá i „obyčejný“ hadřík, který ale před samotným úklidem musíte navlhčit. Použít můžete samozřejmě přípravky, kterou jsou určené přímo na utírání prachu. Ty ale nikdy neaplikujte na samotný nábytek, ale nastříkejte ho opět na hadr.

3) Správným směrem

Velmi častou chybou bývá špatná organizace práce. Člověk většinou uklidí nejdříve to, co vidí, a až pak se vrhne na zbytek. Postupovat by se ale mělo odshora dolů, aby prach nepadal tam, kde jste již uklidili. Takže nejdříve začněte na lustru a skříních a až poté setřete poličky.

4) Nezapomínejte na látky

Jakmile doma uklidíte prach, začněte luxovat. Určitě ale nezapomínejte na sedačku, křesla a jiný polstrovaný nábytek, kde prach sice vidět není, ale usazuje se v něm také. Malé koberečky vyklepejte a pak je pro jistotu ještě vysajte.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png