• Valerie Šťástková

Tipy jak udržet domácnost čistou i s domácími mazlíčky


Udržujte své věci odděleně od mazlíčků a vyhněte se nehodám. (Autor fotografie: Rich Vanatte)

Spousta lidí má pocit, že domácnost se zvířaty nikdy nemůže být kompletně čistá. A chovatelé dají za pravdu, že občas skutečně není jednoduché udržet všechno v perfektním stavu. Když zrovna venku prší a pejsek se nechce po procházce koupat, nebo má kočka hravou a shodí věci z poliček. Tipy, jak zvířecím “nehodám” v domácnosti předcházet, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.


Udržujte svého mazlíka čistého

Zní to pravděpodobně pochopitelně, ale možná byste se divili, kolik majitelů se na mytí nožiček, nebo celého pejska raději vykašle, než aby ho nutili do sprchy. Sprchování, utírání vlhkým hadrem, ale i případné rozčesávání mazlíčka, může pomoci zbavit se těch největších nečistot a zachovat vaši domácnost čistou.

Ani kočičky se očiště vždy nevyhnou – pokud vaše kočička chodí ven, může se zašpinit stejně jako pejsek. Kočky jsou sice od přírody čistotné a samy se dokáží očistit, ale tuto očistu klidně provedou uprostřed vaší postele. Je proto lepší kočičku naučit na utírání mokrým ručníkem, nebo mytí ve vlažné vodě.


TIP: Ideální je nastolit si pro mytí rituál – po tom, co přijdete z venku pejska vezměte do koupelny, i kdybyste mu měli jen otřít packy hadříkem. Samozřejmě se tu vyplatí mazlíčka odměňovat něčím, za co rád tu chvíli očisty přetrpí. Práci si přitom usnadníte, když budete mít na rituální očistu připravené pomůcky a pamlsky vždy na jednom místě (třeba právě v koupelně).

Přehozy a potahy jsou váš přítel

Mnoho sedaček a křesel má nepratelné, nebo těžko pratelné potahy, je proto snadnější zakoupit si potah, nebo přehoz, kterým sedačku (případně i postel) budete krýt před špínou, prachem i chlupy.


Vsaďte na kvalitní vysavač

Ne každý vysavač si dokáže efektivně poradit se zvířecími chloupky – spousta z nich se zabodne do sedaček a polštářů a bez praní, nebo kvalitního vysavače je ven jen těžko dostanete. Výhodou těchto vysavačů uzpůsobených na srst je i schopnost nasát hlubší nečistoty například ze starého koberce.


Proč se na mě tak díváš? Slibuju, že ti tu sedačku nezničím!

Pravidelně se starejte o zvířecí hračky a nábytek

Pelíšky, škrabadla, prolézačky, tunely, hračky… Zkrátka všechny věci, které vaše zvířátko používá budou plny nejen chlupů, ale také slin a jiných nečistot, které se mohli na hračku nachytat z podlahy, nebo dokonce z venku. Pravidelnou údržbou zamezíte hromadění a následné roznášení nečistot.


Neutralizuje pachy efektivně

Určitě tušíte, že zbavit se pachu po zvířecí nehodě nebývá vždy snadné, mnohdy pouhý úklid a čištění mokrým hadříkem nestačí. Vsadit proto můžete na pach pohlcující produkty, které jsou k sehnání ve zverimexech, anebo na přírodnější produkty z vaší špajzky.


Účinně pohltí pach:

  • jedlá soda

  • ocet

  • čistý alkohol (vodka) – nepoužívejte na věci, které vaše zvířátko aktivně používá a nezapomeňte jej po použití umýt!

  • citronová šťáva

Kupte správnou zvířecí postel

Pokud váš miláček s vámi chce spát v posteli, ale vy byste se tomu raději kvůli chlupů a nečistotám vyhnuli, zkuste zakoupit pohodlnou zvířecí postel (případně nízké škrabadlo s pelechem pro kočku). Tu umístěte v blízkosti postele. Vybírejte bedlivě – spousta hezky vypadajících pelíšků se totiž špatně pere.


Nehodám předcházejte

Majitelé starších, nebo nemocných zvířátek se často setkávají s ”nehodami“, které se zvířátku mohou stát i během toho, co jsou majitelé pryč. Tyto "nehody" ale nemusejí být vždy výsadou jen starých a nemocných zvířat. Spousta zvířat dává těmito "nehodami" najevo svojí nespokojenost – páníček je dlouho v práci, dlouho nebylo vyvenčeno, došlo jídlo v misce apod. Pokud víte, že vaše zvířátko samotu špatně snáší je vhodné zvážit zvířecí hlídání a nehodám tak předcházet.


Tip redakce: Pokud není po ruce ochotný kamarád, nebo rodinný příslušník, vyplatí se pozvat si na hlídání odborníky, kteří se o vaše zvířátko a čistotu bytu postarají i v případě nehody. Co všechno taková zvířecí Hrdinka umí, si můžete přečíst na dogio (hlídání pejsků), nebo catio (hlídání kočiček).

Krabičky, poličky, šuplíčky

Pokud vám kočička, nebo pejsek rád shazuje věci ze stolu, nebo z poliček, pokuste se jim tam zamezit přístup. Buďto tím, že nábytek přemístíte, nebo zvířátka do místnosti pouštět nebudete. Ale pokud něco takového není možné, pořiďte si úschovné krabice, boxy, nebo skříň, do kterých věci po použití umístíte.

Existuje ale i spousta kreativních způsobů, jak chránit svoje věci a stejně tak mazlíčky – pracovní plochy lze opatřit krytem, či si pořídit vysouvací pracovní desku, nebo místo poliček můžete vsadit na prosklené skříně, které zavěsíte na zeď a v kterých budou věci bezpečně uložené.


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png