Tipy a triky na mytí žaluzií


Žaluzie na oknech jsou velmi praktickou věcí. V podstatě nepotřebují žádnou velikou péči. Tedy až do chvíli, kdy se na nich usadí vrstva prachu. Pak, ať už chceme nebo ne, musíme sáhnout po čisticích prostředcích a žaluzie vyčistit. Víte, jak na to?

Žaluzie jsou velmi dobrým pomocníkem v domácnosti. Jejich velkou nevýhodou je ale péče o ně. Často se na nich usazuje nejen prach, ale také mastnota. Pokud si s péčí o ně nevíte rady, jistě nepohrdnete několika tipy, jak si jejich čištění zjednodušit.


Suchá metoda

Pokud máte na žaluziích jen prach, vystačíte si se suchou metodou čištění. K tomu vám dobře poslouží švédská utěrka, ale i třeba měkká ponožka, která nepustí chloupky. Dalším dobrým pomocníkem jsou také speciální kartáčky, kterými vyčistíte i několik lamel najednou.

Mokrá metoda

Budete-li žaluzie čistit vodou, použijte na to jemný hadřík z mikrovlákna. Ten na lamelách nezanechá nevzhledné šmouhy a velmi dobře absorbuje špínu i prach. Když budete na toto čištění vybírat vhodný prostředek, poohlédněte se po něčem, co následně odpuzuje prach a nečistoty, ale vystačí vám i klasický saponát s vodou. Jedním z bezva triků, jak zvládnete umýt více lamel najednou, je bavlněná rukavice. Tu si nasaďte na ruku a prsty zasuňte mezi lamely.


Jedna lamela po druhé

Žaluzie můžete umývat i tak, že vezmete jednoduše jednu lamelu po druhé. V tomto případě je otírejte vodorovně a přitlačte na okno tak, aby se vám pracovalo co nejlépe. Počítejte ale s tím, že si tímto způsobem ušpiníte okenní skla, a proto si jejich mytí naplánujte až po očištění žaluzií.

Když dojde trpělivost…

Pokud nepatříte mezi úplně trpělivé povahy, můžete si vzít smetáček s měkkými štětinami. Ten namočte do vody a zavřené žaluzie otřete. Pod oknem ale nakapete loužičky vody, takže doporučujeme vystlat si toto místo látkou, která vodu lehce vsákne a nedostane se tam, kam nemá.


Neriskujte škody

Jak jsme už zmínili, čištění žaluzií je činnost náročná na čas i na nervy. Proto postupujte vždy systematicky a v klidu si svou práci promyslete. Problém totiž může nastat například v momentě, kdy si špinavou vodou zacákáte provázky, na kterých jednotlivé lamely visí. Horší variantou je pak poškození (zlomení, zmačkání, pokroucení) samotných lamel.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png