Správné čištění záchodu krok za krokem


Asi vás nepřekvapí, že i úklid toalety má svá jasně daná pravidla. I přes to, že tato činnost nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti, je potřeba se na ni alespoň jednou za čas zaměřit. S našimi tipy vám ale práce půjde od ruky.

Není žádným tajemství, že pokud se o toaletní mísu staráte pravidelně, její úklid vám ve finále nezabere mnoho času. Pokud jste ale péči o ni dlouhodobě zanedbali, připravte si pevné nervy a dostatek času. Jedná se o místo, kde se to bakteriemi přímo hemží, a tak určitě není dobré úklid podceňovat.

Jaké přípravky nepoužívat?

Většina záchodových povrchů je ze smaltu nebo glazury, a proto byste se měli vyhnout přípravkům obsahujícím chlor. Ty totiž mohou narušit povrch mísy, čímž dochází k usazování moče. Pokud používáte běžně dostupné WC gely, nechte je působit maximálně 10 minut. Prostředky, které jsou naopak na tyto povrchy vhodné, obsahují buď kyselinu mravenčí nebo octovou.


Na jaká místa se zaměřit?

Nejvíce bakterií a mikroorganismů najdete uvnitř toalety na místech, které jsou špatně přístupná pro pravidelné čištění. Podobné množství jich pak je i na sedátku, se kterým přijde do kontaktu úplně každý, kdo WC použije.

Pokud tedy přemýšlíte o koupi nového prkýnka, doporučujeme si pořídit takové, které má aktivní antibakteriální úpravu. Tyto speciální materiály obsahují antibakteriální látku, která dokáže během několika hodin zlikvidovat všechny usazené mikroorganismy. Pokud o koupi nového prkénka zatím neuvažujete, budete muset úklid zvládnout ručně. I zde platí pravidlo nepoužívání agresivních chemických prostředků, které by mohly na prkénku udělat nevzhledné fleky a snížit tak jeho životnost.

Jaký je tedy správný postup?

  1. Úplně nejdříve přiklopte víkem toaletu a spláchněte. Poté do mísy nalijte nebo nasypte vámi vybraný čisticí prostředek. Důležité je, aby byl co nejblíže k okraji mísy a příliš se nezředil s vodou. Víko opět přiklopte a nechte působit podle návodu.

  2. Nyní je řada na čištění vnějších částí toalety. Na hadřík nastříkejte čisticí prostředek a otřete všechna viditelná místa - postupujte od shora přes splachovadlo, boky nádrže, poklop a nezapomeňte otřít také vnějších části samotné mísy. Na závěr se zaměřte i na její zadní část a okraj, který hraničí s podlahou.

  3. Teď přichází čas na péči o vnitřní část toalety. Zvedněte její poklop i sedátko a na všechna místa nastříkejte čisticí prostředek. Vše otřete vlhkým hadříkem a nakonec to zopakujte ještě jednou. Tentokrát ale hadřík namočte do čisté nebo mýdlové vody. Jen tak odstraníte veškeré stopy po chemikáliích.

  4. Zapomenout nesmíme ani na vnitřní část samotné mísy. Začněte hned po jejím okrajem, kde se usazuje nejvíce bakterií a špíny. Pak umyjte zbytek toalety. Nezapomeňte na vydrhnutí vypouštěcího otvoru - tady je perfektním pomocníkem klasická WC štětka. Nakonec opět přiklopte víko a spláchněte.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png