• Hana Moualla

Se starým rokem se rozlučte pořádným úklidem, dobrým jídlem a svíčkami


Letošní rok přinesl mnoho nečekaných situací a emocí. Jak se připravit na ten nadcházející? Ukliďte pořádně v domě, možná vás při úklidu napadne, jak chcete se svým životem od ledna pokračovat. Znáte dávné tradice Keltů, Slovanů nebo Japonců? A kolik toho máme i dnes společného s našimi předky? Možná máme jiné mopy (místo košťat), ale vibrace konce roku jsou stále stejné…

Keltové, Samhain a temná část roku


Zdobení domů věnci, jmelím, cesmínou, pití medoviny a červeného vína, konzumace skořice, ořechů, to vše jsou zvyklosti z doby, kdy se podle Keltů ujímá vlády tma (toto období začíná svátkem Samhain v listopadu). Duším mrtvých se zapalují svíce, aby nebloudily po krajině. Dalšími, pro Kelty, důležitými oslavami byl svátek Jule (zimní slunovrat, dne 21. 12.). Ohně se zapalují jako symbol Slunce, které je toužebně očekáváno a jako ochrana domu před temnotou (planou 12 nocí) od 24. 12.


Pro Kelty to byl významný čas, součást věčného koloběhu, který má vliv na lidskou psychiku. Keltové věřili, že dokud nepropustíte „staré“, tedy i nepotřebné věci, nemůžete udělat prostor pro naději a nové zážitky. Domy se vymetaly košťaty a zavěšené jmelí mělo odhánět závist a zlobu. Pro smysly předků bylo důležité také, aby dům voněl. Snad proto, abychom cítili větší lehkost a soustředili se na přítomnost.


Oslavy Slovanů a dvanáct nocí


Slované měli konec starého roku také spojený s temnými energiemi (příchodem Morany). Kračun byly oslavy zimního slunovratu (Artušova světla a nejdelší nocí roku). Doba, kdy se čeká na návrat slunce. V tomto období se prý mísily světy žijících a zemřelých. Asi proto bylo zapotřebí věnovat určité úsilí nápravě vlastního osudu, bilancování, věštění a hloubání. A k tomu sloužilo světlo a dobré jídlo a pití (pivo, víno, medovina). A vymetání stavení.


Hospodyně nachystaly v předvečer 24. 12. bohatou hostinu a hospodář obešel třikrát dům s kaší. Dalších 12 dnů se předci věnovali formulování svých rozhodnutí, omlouvání se těm, kterým ublížili, splácení dluhů a uctívání předků. Domy se vykuřovaly a vykrápěly. Umytí vodou z pramenů mělo přinést sílu a zdraví.


Inspirace Japonskem


Tradici uklízení domů před příchodem nového roku, se v Japonsku říká osodži (osoji/osouji) a spočívá v důkladném očištění místa, kde se žije a pracuje. Uklízí se několik dní. Čistí se naprosto vše – okna, podlahy, skříně, pracovní místa a veškerá místa, která se používají. Někteří dodržují také tradici bonenkai – závěrečnou oslavu roku s kolegy/přáteli. Na Silvestra se pak konzumují většinou nudle (soba).


Tradice uklízení vznikla někdy mezi roky 792 a 1192. Takto si prý Japonci dělají pořádek také ve svém životě a energii dalšího roku. Rodiny společně navštěvují chrámy a některé z nich pozorují společně 1. ledna východ slunce.


Zbavíte-li svůj dům nepotřebných věcí, připravujete prostor na všechno to, co chcete v dalším roce přivítat. Nové věci, zážitky nebo svoji novou identitu. Vědomý úklid, vzdávání se toho, co nepoužíváte, dává prostor znovunalezení pohody doma a zbavení se tíže na duši. Už jen proto bychom si měli vzít příklad a přelom roku věnovat znovunalezení rovnováhy věcí a emocí, co myslíte?!


Foto: Kelly Sikkema, Unsplash

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png