• Valerie Šťástková

Povánoční úklid


O Vánocích si dopřejte zasloužený klid, ale nezapomeňte, že lépe se odpočívá, když je doma čisto a útulno.

Vánoční svátky ještě neskončily a vám už se doma zas válí spousta krabic, papírů a špinavého nádobí po štědrovečerní večeři. A k tomu také spousta nových věcí – dárků, které jste si pod vánočním stromečkem rozdali. Do Silvestra je ještě čas, přesto tu pro vás máme pár tipů, co a jak během svátků můžete uklidit, abyste si zachovali tu čistou a příjemnou vánoční domácnost.Co se všemi těmi obaly? Třídit?

Většina z nás balí dárky do vánočního papíru, kromě něj ale můžete mít po Vánocích doma poničené dárkové tašky, krabice od věcí, igelity a lepenky, možná nějaký polystyren, nebo bublinkové obálky a fólie. Co s tím? Je jasné, že nikdo z nás nechce trávit příliš dlouho času zjišťováním, co kam při třídění patří, udělali jsme pro vás proto přehledný seznam, podle kterého se vám bude snadněji uklízet.


Papíry

  • Krabice od věcí, obálky, přírodní balicí papír, noviny, časopisy –> vše bez problému dejte do papírů.

  • Výplně krabic (recyklovaný papír), balící papír speciální (voskový, křídový, lesklý, třpytivý...), zašpiněné a umaštěné papíry –> vše do směsného odpadu.


Tip: Na třídění odpadu do papíru použijte papírovou tašku. Můžete použít i velkou krabici, musíte ale počítat s tím, že tu ještě před vyhozením budete muset složit.


Plast

  • Do plastu můžete dát všechny ty bublinkové fólie, rozlámaný polystyren, izolepy, igelitky, plastové obaly, apod.

Skvrny i drobky útočí

Pokud máte malé děti určitě víte i bez Vánoc, že boj se skvrnami a drobky je nekonečný. A zvlášť na Vánoce, kdy je k dostání spousta drobivého jídla. Navíc děti rády sahají ulepenými prstíky na nábytek, okna, nebo na kliky. Pokud se chcete boji alespoň částečně vyvarovat jezte a naučte děti jíst pouze na jednom místě (u jídelního stolu, nebo v obýváku u pohádek) a i po cukroví si řádně umývat ruce.


Hračky, oblečení… dárky

Domácnost bude určitě příjemnější, když den po Vánocích sklidíte většinu dárků. Dětem sice nemůžete zakázat hrát si s novými hračkami (to by byl přeci holý nesmysl), ale můžete je přesunout od vánočního stromku do dětského pokoje, nebo vyčlenit na hraní méně frekventované místo – nebude tak hrozit, že při chození po bytě šlápnete na kostičku lega, nebo zakopnete o metrového plyšového medvídka.


Využijte povánoční čas a zbavte se starých a nepotřebných věcí

Pokud jste něco podobného neudělali už při adventním úklidu, jsou vánoční svátky ten ideální čas. Možná jste totiž dostali nové tenisky a ty nové obnošené už víc nevyužijete. Místo toho, abyste ale věci vyhodili, je můžete věnovat na charitu, nabídnout lidem, kteří na vlastní nové věci nemají (např. na Facebooku existuje spousta skupin, kde lze nabídnout věci za odvoz). Anebo je věnovat někomu v rodinně, kdo i starší věci unosí a užije.

Vánoční svátky jsou vždy o to krásnější, když uděláte radost nejen sobě, ale také svému okolí.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png