• Hana Moualla

Předvánoční úklid pro hvězdy

Aktualizace: 3. pro 2020


předvánoční úklid
S úsměvem jde i úklid v adventu skvěle

Jednou z každoročních otázek, které hospodyňky mívají je, jak zvládnout předvánoční úklid a zůstat v dobré náladě. Může to být překvapivě snadné.

Plánujte, pište seznamy


Polovina úspěchu spočívá v tom, že si vytvoříte podrobný seznam toho, co chcete stihnout zařídit. Mrzutosti totiž přináší obvykle maličkosti, chybějící stužky, balící papíry nebo čistící prostředky. Napište si úkoly pro každý adventní týden. Pocit, že to máte pod kontrolou vám totiž může přinést i to, jak budete postupně zvládnuté body škrtat.


Myji, myješ, myjeme


Okna, auto, schody, parapety, myjte všechno, co v domácnosti mýt lze a to spíše v první polovině adventu (a jen při dobrém počasí). Jednak si u toho trochu zacvičíte a také se později nebudete s těmito činnostmi zdržovat. Koupelny umyjte ještě několik dní před Štědrým dnem a pak až vyprovodíte hosty. Přípravky na čistění si obstarejte podle seznamu předem, ať se vyhnete vřavě v drogeriích před svátky. Kupte si navíc trochu octa, kterým případně můžete nahradit chybějící čistidla.


Kuchyň ve dvou krocích


Jistě už myslíte na výrobu voňavých perníčků, lineckého a vánočky. Na chvilku se vraťte zpátky do svojí kuchyně a začněte důkladným úklidem linky. Recyklujte, třiďte, posílejte dál věci, které určitě v kuchyni už být letos nemusí. Nazdobte si linku, nasypte trochu hřebíčku a badyánu do misky, ať vám to v kuchyni krásně voní. Případné nežádoucí pachy (chovatelé koček ví) řešte rozsypáním kávy, která pachy pohlcuje a dobře se uklízí. Diskutujte u přípravy cukroví s dětmi o dárcích pro rodinu, učitele a kamarády. Důvtipně zabalená maličkost s věnováním dělá často větší radost než drahý dárek. Nákupní seznam vánočního jídelníčku si připravte předem.


Věnujte se přípravám s láskou


Nejen úklidem živ je člověk. Někdo se má také postarat o pohlednice, jmenovky na dárky nebo vyzdobení domu. Připravte si věnec na dveře z přírodnin, které najdete ve volné přírodě na procházkách (které bychom zařadili také jako povinnou součást adventu). Vyhlaste doma zákaz kupení hromádek čehokoliv, ať už jde o prádlo na žehlení nebo kupky v pokojích dospívajících dětí. Musí vám totiž zbýt ještě trochu sil na vypořádání se s platbami, které se nesmí kvůli svátkům opozdit.


Kde hledat rezervy?


Energii si doplňte pohybem podle svého gusta. Ano, je nutné si udělat čas na sebe, milé hvězdy. Vždycky se totiž najde nějaká činnost, kterou je ještě nutné stihnout. Převléknout ložní prádlo, zazimovat zahradu, vypustit sudy, obstarat jeden rezervní dárek (pro nečekanou návštěvu) nebo odstranit opuštěná hnízda jiřiček z fasády. Dochází-li vám energie (nebo nemáte čas), zkuste si nechat pomoci úklidovou firmou (třeba tou naší - Cleanio). Vy získáte čas na další věci ze seznamu a prostor pro to, abyste o Vánocích mohly zazářit. Na běžnou únavu je pak nejlepším lékem objetí milovanou osobou.


Krásný advent přeje redakce
Foto: JillWellington, Pixabay.comSouvisející příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png