• Valerie Šťástková

Nenáročné rostliny s benefity pro vaši domácnost


Naučme se znovu spolehnout se na přírodu a objevme její až zázračné schopnosti.

Spousta z nás má ráda ve svém bytě, nebo kanceláři dotek přírody v podobě rostlin. Některé rostliny dokáží nejen vytvořit příjemnější atmosféru, zajistí vám také čistější vzduch, nebo vám pomohou svými léčivými účinky. A protože ne každý má čas starat se o náročné pokojové rostliny, vybrali jsme pro vás několik nenáročných rostlin, z kterých bude benefitovat vaše domácnost i vy samotní.

Aloe vera

Aloe by se dalo velmi snadno přezdívat přírodní zázrak, nebo domácí léčivá rostlina. Gel z jejích listů je totiž jeden z nejúčinnějších způsobů při léčbě popálenin, ale také při drobných řezných ranách, odřeninách, na otlaky, při bodnutí hmyzem, na akné, nebo na ekzém. Aloe působí protizánětlivě, urychluje hojení, pomáhá stimulovat regeneraci buněk a má zvláčňující, antivirotické, antibakteriální i antimykotické účinky. Najdeme ji v doplňcích stravy, v léčitelství i v tradiční medicíně.

Požadavky: Nepřímé denní světlo, občasné zalévání (aloe nebude ráda, pokud ji přemokříte).


Angínovník

Angínovník je krásná a navíc léčivá rostlina – má dlouhé listy a kropenatý oranžovo-žlutý květ. Jako léčivo se z angínovníku používají nejen listy, ale také stonek a semena. Pomáhá při hojení hlasivek, sliznice, látky v ní obsažené rozpouští hleny, navíc dokáže snižovat horečku a potlačovat zánět. Pomůže i při trávicích problémech (nadýmání, zácpa), nebo při problémech s vylučovací soustavou (ledviny, močové cesty).

Požadavky: Dobře snáší teplo radiátorů i slunce, ale nesnese přelití – substrát by měl být pouze vlhký, zároveň je vhodné rostlinu alespoň jednou za dva měsíce pohnojit.

Zelenec

Je jednou z nejodolnějších pokojových rostlin. Oblíbená v domácnostech je zejména varianta “Green Orange” a to pro své vybarvené listy. Zelenec navíc vytváří často a rychle výhonky, kterými se reprodukuje. Pokud proto chcete zelenců v domácnosti víc, nebo jej chcete někomu darovat – rostlina vám k tomu sama pomůže. Výhodou rostliny je schopnost snižovat znečištění vzduchu, i proto spousta pěstitelů s rozmnožováním neváhá!

Požadavky: Žádné speciální požadavky rostlina nemá, přesazujeme ji, teprve až když kořeny začnou vylézat z květináče.


Lopatkovec (toulcovka)

Lopatkovec dokáže nejen chytat škodliviny ze vzduchu, ale také moc hezky vypadá. Má velké sytě zelené listy, mezi kterými hojně kvetou bílé květy.

Požadavky: Nepřímé denní světlo, zalévat teprve až když je substrát zcela suchý, nebo začnou listy trochu vadnout (velmi citlivý na přelití).


Fíkovník pryžodárný (gumovník)

Gumovník je tropický strom, který ve svém přirozeném habitatu dosahuje výšky přes sto metrů, přesto lze pěstovat v květináči, kde si vystačí s výškou vašeho pokoje. Je ovšem třeba jej jednou začas seříznou, pokud jej nechcete tak velký, nebo pokud už se do místnosti nevejde – a to ať v zimních měsících (pokud chcete z řízků množit další gumovníky), nebo letních. Už podle názvu vám může být jasné, že se kdysi gumovník používal k výrobě gumy. Není proto příliš vhodný do domácností se zvířaty a malými dětmi – bílá tekutina, z které se vyráběla guma, je totiž jedovatá. Velkou výhodou této rostliny je ovšem její schopnost čistit vzduch. Fíkovník vstřebává škodliviny ze vzduchu a zadržuje je v sobě – čím více listnatý váš gumovník bude, tím více škodlivin vstřebá.

Požadavky: Rozptýlené denní světlo, vlhký substrát, stálá teplota (jsou náchylní na prudké teplotní změny).


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png