Nejlepší rostliny do koupelny, část první


Vytvořte si z vaší koupelny místo vhodné k relaxaci a odpočinku.

Rostliny v koupelně dokáží vytvořit krásné prostředí, čistí vzduch a nejen jejich barva pozitivně ovlivňuje naši psychiku. Navíc koupelna je přímo vhodným prostředím pro mnoho rostlin. Že jste o tom ještě nepřemýšleli? Nebo přemýšleli, ale v koupelně nemáte okno a tak to nemůžete uskutečnit? Můžete! V článku se dočtete nejen jak na to, ale také jaké rostliny toto prostředí ocení.
Prostředí koupelny

Většina koupelen je místem se skromným množstvím světla, velkou vlhkostí a s výkyvy teplot (zatímco během koupání je v koupelně tropické dusno, v noci teplota rapidně klesne). Pokud v koupelně nemáte světlo vůbec, nezoufejte, malé okénko jiných koupelen může stejně tak dobře vynahradit například LED žárovkou, jejíž spektrum odpovídá barevnému spektru denního světla. Toto osvětlení může nejen značně pomoci rostlinám, ale rovněž i vám – denní světlo totiž pozitivně působí na lidskou psychiku.


Jaké rostliny se do koupelny hodí?

Chřest hustokvětý

Jde o poměrně nenáročnou rostlinu. Vhodné umístění je poblíž okna, případně pod umělým osvětlením. Vzhledem k dlouhým stonkům je vhodné umístit jej do závěsného květináče. Substrát nesmí nikdy vyschnout. Jednou za čtrnáct dní až měsíc jej pohnojíme tekutým hnojivem.

WhiskerFlowers (pixabay)

Poznámka redakce: Chřest hustokvětý je jedovatý, nedoporučujeme jej proto do domácnosti se zvířaty, nebo malými dětmi!

Bambus

Elton Sipp (Unsplash)

Bambus lze pěstovat dvěma způsoby – ve vodě a v květináči. Vypěstovat bambus ve vodě můžete i ze stonku, který umístíte do vázy s vodou. Vodu je třeba měnit každé dva týdny a jednou za čas zastřihnout kořínky, které se ve vodě vytvoří. Čas od času je rovněž třeba odstranit stará a suchá stébla. Pokud se rozhodneme pěstovat bambus v květináči, stačí jej zalévat jednou až dvakrát týdně. Na jaře jej nezapomeňte pohnojit hnojivem pro pokojové rostliny.Begonie

leoleobobeo (pixabay)

Begonie má spoustu odrůd, nejlépe se ale pro pěstování v koupelně hodí Begonia rex – poznáte ji podle krásných barevných listů. Begonie jsou vhodné pro umístění na poličku v koupelně, která se nenachází na přímém slunci. Substrát je vždy vhodné nechat mezi zaléváním zcela vyschnout – přelití může být pro rostlinu osudné. Přes zimu je vhodné rostlinu pravidelně hnojit.


Bromélie

Michal_o79 (pixabay)

Bromélie je rostlina, která roste v pralese v korunách stromů, kde je polostín a v polostínu ocení umístění i v koupelně. Substrát by měl být stále vlhký, ale rozhodně ne mokrý, zalévat by se měla tak jednou za 2-3 dny a to do středu listové růžice. Pokud bude vody v růžici moc, vodu odlijte, aby nezačala hnít. Hnojit je můžete hnojivem pro orchideje (potřebují stejný druh živin).Kořenokvětka

Craig Knowles (Getty Images)

Odolná rostlina s lesklými listy, vydrží téměř vše, pouze si dejte pozor, abyste ji nepřelili (raději nechejte substrát mezi zaléváním trochu vyschnout). Ocení místo na polici v koupelně bez přímého slunečního záření – téměř úplný stín vám bude tolerovat spíš, jak slunce. Od jara do podzimu rostlinu hnojte hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem (ale stejně jako s vodou, ani hnojivo u kořenokvětky nepřehánějte).

Poznámka redakce: Díky nenáročné údržbě, “pevnému kořínku” a pěknému vzhledu je vhodná i do hotelových koupelen, kanceláří či airbnb bytů.


Aglomena

Mark Bosky (Unsplash)

Tato krásná listnatá rostlina roste v podrostu tropických lesů. Rostlině proto vyhovuje téměř jakékoliv umístění (pouze by neměla být na přímém slunci). Aglomena miluje vlhkost, tudíž bude vhodná do společné rodinné koupelny, kde se sprchují/koupou všichni členové domácnosti. Hnojit by se měla od března do září jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny (bez obsahu vápna). Substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku.

Poznámka redakce: Listy aglomeny jsou jedovaté, nedoporučujeme ji proto do domácnosti se zvířaty, či malými dětmi!


Související příspěvky

Zobrazit vše