Máte doma potravinové moly? Zbavte se jich!


Nezvaní okřídlení hosté dokáží způsobit pořádnou neplechu. Boj s těmito škůdci bohužel není jednoduchý, ale dá se zvládnout. Kde všude je můžeme najít? A jak se jich zbavit?

Na hubení molů existuje celá řada receptů - některé jsou účinnější, jiné méně. V minulosti se na ně používaly například noviny - nevoněla jim totiž tiskařská čerň, která se v minulosti k tisku používala. Pak se také hojně používala směs melasy a octa. Jenže ani jedno nefungovalo věčně. Většinou podobné prostředky ztroskotaly na tom, že fungovaly spíše tak, že spíš moli odehnaly nějak jinam.

Jak se k vám dostane?

Mol se domu dostává zvenčí a nejčastěji si ho přineseme přímo z obchodu. Oblíbenou pochoutkou potravinových molů jsou suché a sypké potraviny (například mouka, rýže, cukr, ale také koření a podobně). Když si tyto potraviny přinesete domů, ihned je zkontrolujte a ideálně přesypte do uzavíratelných dóz. Mol vám domů může ale vletět i oknem nebo stoupačkami.

Vše napadené pryč

Když se k vám nastěhuje potravinový mol, napáchá škody za hodně peněz. Čím více nezajištěných potravin doma máte, tím více jich budete muset vyhodit. Nedělejte si proto příliš velké zásoby. Boj s potravinovým molem se sice vyhrát dá, ale připravte se na to, že budete bojovat dlouho. Když doma tohoto nezvaného návštěvníka uvidíte, bez milosti vyhněte všechny načaté sáčky s potravinami. I přes to, že v nich žádné jedince neuvidíte, mohou někde v koutě přežívat nakladená vajíčka.


Co dál?

Nyní je čas na generální úklid. Vystěhujte jednotlivé police.a vše vytřete octem. Kdekoliv totiž můžou být drobky, které larvám poskytnou zdroj potravy. Jako odpuzovač můžete použít sáček s bobkovým listem. Dalším tradičním prostředkem proti molům je chmel - jeho šišky dokáží nezvané hosty ze spíže vypudit. Dale také existují speciální lepicí pásky, které vydávají stejnou vůni jako samci molů.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png