• Valerie Šťástková

Jak správně vyprat oblečení v ruce?


Vyprat oblečení v ruce není žádná věda, správný postup ovšem nepodceňujte!

Nemáte na chatě pračku, jste na výletě, nebo potřebujete vyprat něco, co se v pračce prát nesmí? Na první pohled se ruční praní zdá snadné – v ruce přece praly ženy po celá staletí. Jak to ale udělat, aby bylo prádlo, co nejčistší, nejsvěžejší a přitom se neponičilo i při praní v ruce?

Co všechno prát v ruce?

Hedvábí, vlna, viskóza, umělé hedvábí i polyamid jsou látky, které na sobě mívají upozornění, že se nesmí prát v pračce. Stejně tak byste do pračky neměli dávat zdobené oděvy (nejčastěji večerní šaty) s flitry, jemnými krajkami, nebo kovovými předměty. Rovněž by se mělo prát ručně cokoliv, co je z kůže, peří, kožešiny, nebo má na sobě třásně. Pozor si určitě dejte i na oblečení barvené ručně a oblečení s potisky – chcete-li zamezit zničení potisku, blednutí barvy, nebo jinému poškození, je vždy jistější prát v ruce.


Jak na to?


Před samotným praním


Prádlo roztřiďte

Pokud potřebujete vyprat více, jak jednu, dvě věci, roztřiďte si je podle druhu látky, barvy a rovněž také velikosti. Díky tomu budete mít jistotu, že se vám do čistě bílého hedvábí nepřimíchá barevná batikovaná šála. A zatímco malé kusy oblečení (spodní prádlo) můžete prát všechno zároveň, velké kousky (záclona) perte samostatně. Bude to pro vás snazší a předejdete riziku, že vynecháte nějaký kus velkého prádla.


Skvrny pryč

Když máte prádlo roztříděné, vaší druhou prioritou by měly být kousky se skvrnami (např. skvrny od vína na ubrusu). Použijte svůj oblíbený odstraňovač skvrn – na trhu je k dispozici velké množství již hotových odstraňovačů, spolehnout se ovšem můžete i na přírodnější metody.


Výběr “umyvadla”

Pokud perete menší množství prádla, bohatě si vystačíte s umyvadlem v koupelně, s lavorem, nebo kýblem. Na větší množství ale bude lepší použít například vanu. Mějte na paměti, že pro optimální čistotu by prádlo v umyvadle mělo plavat a měli byste být schopni s ním ve vodě pohybovat, pokud prádlo zaplní celoou nádobu, nebudete mít možnost jej efektivně umýt.


Jdeme prát


Teplá voda plná pěny

Do vybrané nádoby nalijte vodu (dodržujte maximální teplotu vody, kterou doporučuje výrobce – naleznete ji na cedulce). Do vody přidejte prací prášek a rukou mu pomozte se rozpustit a napěnit. Teprve do zpěněné vody vkládejte prádlo. Prádlo by se mělo celé ponořit a do vody, poté jej nechte na 10–30 minut odmočit (dle míry znečištění), následně se pusťte do praní.


Praní

Netřete o sebe prádlo příliš agresivně, propínejte jej, abyste z něj dostali, co nejvíce špíny, ale nenatahujte jej, abyste jej nepoškodili. Poté co všechno prádlo přeperete vodu vylijte a napusťte čistou studenou vodu. Prádlo máchejte ve studené vodě, dokud nepřestane pěnit, občas je potřeba vodu vyměnit i vícekrát.
Sušení

Poté, co se vám podaří zbavit prádlo špíny i čistícího prostředku, vymačkejte přebytečnou vodu z prádla. Vlhkou látku ale nikdy nekruťte ani za ni netahejte. Co s prádlem dál vám napoví opět cedulka na oblečení. Pokud nenajdete nic speciálního, můžete prádlo klasicky zavěsit na prádelní šňůru, sušák, nebo na ramínko. U citlivějších látek jako vlna a kašmír se doporučuje položit prádlo na suchý ručník a jednou za čas mokrý kousek otočit, aby rovnoměrně proschnul.Připomenutí na závěr: Než s ručním praním začnete, nezapomeňte vždy zkontrolovat cedulku/štítek od výrobce!


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png