• Hana Moualla

Jak správně čistit koberce?


úklid koberce
Má váš vysavač dobrý filtr nebo vodní nádržku?

Prach a roztoči všude okolo nás


Zaslechli jste, že odstraněním koberců vyřešíte problém svého domu s roztoči? Je to ale skutečně tak? Neudělali jste spíše chybu, když jste dali koberce pryč? Koberce do značné míry zabraňují víření prachu (jejich vlákno prach pohltí a nepustí jej zpět do vzduchu). A pokud nevytíráte plovoucí podlahu alespoň jednou za den, dočkáte se toho, že při úklidu budete muset odstraňovat velké množství chuchvalců prachu a zvířecích chloupků…


Pravidelný a mimořádný úklid koberců


Koberce je nutné pravidelně vysávat, abychom mohli mluvit o zdraví. Nesmíte mít doma pískoviště… Na výběr máte z celé řady vysavačů (parní, s vodní nádržkou, robotické). V domácnosti s alergiky a zvířátky vám určitě doporučíme vysavač s dobrým HEPA filtrem (pohltí i velmi malé částice). Pokud je koberec tak malý, že jde vyprat nebo vyklepat po vzoru našich babiček, máte o jednu starost méně. Ale ani tepování není velká věda. Zvládnete to sami nebo s pomocí úklidové firmy, která zajistí vše potřebné (včetně speciální chemie).


Tip redakce: Malé skvrny na koberci můžete zkusit odstranit pomocí studené vody a soli. Je nutné skvrnu neroztírat do stran, ale třít ji pomocí do namočeného hadříku směrem do středu. Poté na ni nasypte sůl (nebo kuchyňskou sodu), nechejte dvacet minut působit a poté setřete mokrým hadříkem nebo vyčistíte vysavačem na mokré čištění. Pozor si dejte u světlých koberců nebo koberců se speciálním vláknem. Tam se vyplatí nechat odborně ošetřit.

Jak vybrat zdravý koberec?


Vyberte si takovou délku vlasu koberce, o kterou se budete umět postarat. Přemýšlejte nad jeho funkčností stejně jako nad jeho estetikou. Máte mazlíčky nebo malé děti? Kolik času můžete věnovat péči o podlahy každý týden? Celoplošný koberec bude lepší pro dětské hry, pocitově oteplí podlahu, ale kusový zase zvládnete čistit svépomocí (nebo vám umožní použít třeba robotický vysavač). Pozor si dejte na levně zhotovené koberce, ze kterých se mohou odpařovat různé látky (lepidla, aj.). Nechcete koberec, ale linoleum, pak vyberte raději to z kaučuku.


Foto: Daw8ID

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png