Jak si udržet domácnost stále čistou?Ne každý z nás je uklízecí maniak, kterému by dělalo dobře přijít večer domů z práce, uvařit večeři, postarat se o děti a pak se vrhnout na úklid. Na druhou stranu čistý domov působí uklidňujícím a relaxačním dojmem a každý z nás po něm určitě alespoň občas zatouží. Jak se tedy vyhnout stresu z nepořádku ještě před tím, než do svého domova vůbec vkročíte?

“V neděli uklidím a v pondělí bych mohla začít znovu…” Přijde vám toto tvrzení povědomé? Pokud ano, nezoufejte. Přinášíme vám několik tipů na to, jak mít domácnost jako ze škatulky po celý týden, aniž byste museli každý den uklízet jako diví. Jak na to?

Trošku, ale každý den

I sebedůkladnější týdenní úklid přestane být efektivní v momentě, kdy o domácnost ve zbývajících dnech přestanete dbát. Když ale každý den věnujete úklidu 20 až 30 minut, při nejmenším zpomalíte šíření nepořádku. Vyhraďte si proto každý den pravidelnou dobu na zvelebení vašeho domova a tento čas věnujte opravdu jen úklidu. Netelefonujte, nesledujte váš oblíbený seriál a neřešte s manželem to, jak strávíte víkend. A také se nezabývejte věcmi, na které potřebujete více času - například mytí oken, odmaštění trouby a podobně.


Kuchyně

Ze všeho nejdříve se naučte mýt nádobí ihned po jeho použití. Pokud to budete odkládat, nečistoty na něm zaschnout a mytí vám zabere více času. Poté otřete všechny pracovní plochy. Nezapomeňte také na jídelní stůl. Pozornost věnujte i koši na odpadky. Pokud ho nenaplníte denně, nemá smysl ho vysypávat. Abyste zabránili nepříjemnému zápachu, nasypte na jeho dno malé balení jedlé sody. Nezapomeňte na úklid podlahy.


Koupelna

Při každodenním úklidu vám péče o koupelnu nezabere víc než 5 minut. Ze všeho nejdříve setřete z baterie, umyvadla a zrcadla zaschlé kapky vody, drobný prach a vlasy. Pak otřete toaletní prkénko a okraj mísy (k tomu používejte vždy jinou utěrku než k úklidu zbytku domácnosti).


Obývací pokoj

Bez uspořádané sedačky nebude váš obývák nikdy stoprocentně uklizený. Odstraňte z ní tedy předměty, které na ní nepatří a urovnejte polštáře a případně deky. Vlhkým hadříkem otřete konferenční stolek a urovnejte knihy a časopisy do úhledných komínků.


Ložnice

Pokud nejste zrovna pedanty ve věci stlaní postele, nevadí. Aby vaše lůžko vypadalo upraveně, stačí naklepat polštáře a peřinu přehodit na délku postele. Nikdy ale nezapomeňte na to, že by lůžkoviny měly mít čas vyschnout. Pokud budete stlát ihned po tom, co vstanete, začnou se vám v peřinách hojně množit roztoči, které toto prostředí doslova milují.

Předsíň

V předsíni platí pravidlo, že prevence je základ. Jak se říká - nejlépe se uklízí špína, která vůbec nevznikne. Boty schovejte do botníku. Tam je mějte uspořádané tak, abyste každé ráno nemuseli trávit dlouhé minuty hledáním té druhé do páru. Všechny tašky, které donesete domů, ukliďte tam, kam patří. V předsíni je určitě nenechávejte.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png