• Valerie Šťástková

Jak rychle a efektivně uklidit ložnici?


Čistá a voňavá ložnice je prvním krokem ke spokojenějším spánku i životu.

Nepořádek v ložnici vás dokáže nejen pořádně vystresovat, třeba když přijdete domů po náročném dni. Ale může být také příčinou vašich bezesných nocí, nebo neproduktivních dnů plných únavy a nervozity. Máme pro vás proto několik typů, jak si správně sestavit “rozvrh úklidu”, aby vám zabral příliš dlouho, byl efektivní a vy jste se v nově uklizené ložnici cítili zase dobře a spokojeně.

Krok 1: Vyneste odpadky, použité nádobí, oblečení

Všechno co do ložnice nepatří musí pryč – ať už jsou to zbytky po nočních svačinkách, oblečení, které jste ze sebe s námahou svlékli po náročné noci v baru s kolegy, nebo hrnky po čajích a kávě. Tento krok byste měli provádět ideálně denně.


TIP: Vyhraďte si na špinavé věci místo. To je přece jen princip koše na odpadky – pokud budete mít vše na jednom místě (špinavé oblečení, hrnky, vypité lahve a flašky apod.), snáž se vám bude vše při úklidu odnášet.

Krok 2: Srovnejte čisté věci

Pokud se vám po židlích, posteli, nebo zemi válí čisté oblečení, knihy, hračky od zvířete/dítěte nebo cokoliv jiného, nyní je čas to odnést/uklidit.

Krok 3: Utřete povrchy

Skříňky a poličky stačí otřít vlhčeným hadříkem, abyste se zbavili prachu. Zrcadla, nebo skleněné povrchy můžete utřít zakoupeným leštícím přípravkem, nebo jeho přírodní alternativou. Nezapomeňte, že prach se usazuje i na záclonách (ty byste měli vyprat alespoň jednou za tři měsíce), žaluziích, roletách, nebo třeba na lustru.


TIP: Pokud je prachu v místnosti víc a venku nemrzne, otevřete si při úklidu okno, aby všechen prach, co během úklidu rozvíříte, zas znovu nenapadal na uklizený nábytek.

Krok 4: Svlékněte staré ložní prádlo a prostěradlo

Tento krok byste měli provádět pravidelně jednou týdně. Protože i když chodíte spát po sprše, je vaše postel nejen lapač prachu, ale také vašeho potu, vlasů, kůže… Zkrátka směsky, v které rozhodně nechcete spát déle jak týden. Stanovte si na převlékání postele den, kdy na to budete mít čas a klid a nebudete ho muset každý týden posouvat.


I peřiny a polštáře by měly být alespoň jednou ročně vyprány. Pokud je zrovna nenesete prát, dejte je během úklidu alespoň vyvětrat. Větrat můžete i v zimě, pokud svítí sluníčko a teplota se pohybuje do bodu mrazu.


Krok 5: Zameťte, vysajte, vytřete

Úklid se neobejde bez čisté podlahy. Předtím než začnete, přeneste lehký nábytek pryč z místnosti, aby se vám při vytírání, vysávání a zametání nepletl pod ruce.


Krok 6: Povlečte postel

Až teprve ve chvíli, kdy kolem sebe neprášíte a po ložnici neběháte s chemickými prostředky, nastává čas na opětovné povlečení postele.


A máte hotovo! Dobrá práce!


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png