• Hana Moualla

Jak odstranit skvrny ze slavnostního oblečeníMožná si vaše poslední rodinná oslava vybrala svoji daň za dobré jídlo a pití v podobě nechtěného flíčku na vašem oblečení. Jak postupovat, když chcete svoje oblíbené slavnostní oblečení rychle zachránit (a svojí snahou je nepoškodit navíc)?

Včasné vymytí zvyšuje šance na odstranění skvrn


Možná máte sami rádi teplou sprchu, ale vaše polité oblečení ji nepřivítá. Teplá voda by mohla totiž způsobit rozšíření znečištění hlouběji do tkaniny. Proud tekoucí vody zamířený na skvrnu nebo namočení do studené vody (kromě pánských obleků a choulostivých tkanin) je stále nejrychlejším řešením při potřísnění. Nemáte-li po ruce vodu, podložte skvrnu látkovým hadříkem nebo bavlněnou utěrkou a lehce osušte ubrouskem. Později zaperte v chladné vodě (můžete potřít žlučovým mýdlem). Ale vždy se podívejte na značky zapsané na lístku na oblečení. Skvrny od make-upu čistěte pomocí žlučového mýdla.


Nejčastější skvrny o svátcích a co mít doma jako první pomoc


Na předním místě si vyrábíme na oblečení a ubrusech hlavně mastné skvrny, skvrny od červeného vína, make-upu, kečupu, čokolády, vosku ze svíček nebo potu. Záleží na tom, co servírujete, ale může nám dát zabrat odstranění skvrnm od červené řepy, borůvek nebo propisky. Občas je nutno vypořádat se také se žvýkačkou nebo mrkví. Poslední jmenovaná bývá velikou výzvou (kdo někdy dělal dětskou přesnídávku, ví). Občas se znečištění dostane na koberec nebo potah sedačky, pak je nutné postupovat obezřetně. Koberec čistěte vždy směrem od krajů do středu skvrny. Mýdlo snesou různé typy látek, ale nepoužívejte na hedvábí! Vždy je dobré mít v zásobě mýdlo žlučové, bílý ocet a perlivou vodu. Hned se dozvíte, proč.


Tipy a triky, které neponičí slavnostní oblečení


Pot se může hůře odstraňovat ze lnu, plátna nebo hedvábí. Při namáčení můžete len a plátno posypat solí a nechat působit (po čtvrt hodině působení, látku zaperte), s hedvábím navštivte raději čistírnu. Na odstranění kečupu zkuste použít bílý ocet. Převrhnete-li sklenku červeného vína na koberec, máte možností několik. Zkuste vložit pod potřísněné místo misku s horkou vodou a nechat působit, poté nanést čistící prostředek na oblečení a třít ručníkem namočeným v teplé vodě nebo můžete koberec podložit a decentně polít vínem bílým/bublinkovou vodou (pro vymytí). Po deseti minutách byste měli vidět rozdíl. Skvrny od kávy a čaje mizí většinou po několika vypráních. Dostane-li se vám na oblečení nebo ubrus vosk, sloupněte po zaschnutí vrchní vrstvu a zbytek přes piják nebo starou utěrku přežehlete. Dostane-li se vám na oblečení/ubrus žvýkačka, přiložte na ni kostku ledu a počkejte, až trochu ztvrdne a půjde sloupnout.


Vždy, když si nejste jistí, zda látce více neublížíte (drhnutím můžete některé typy tkanin poškodit), buďte spíše opatrní a při nejbližší možnosti vezměte do čistírny. Větší kusy potřísněných duchen, dek a potahů (které prát v pračce lze) vezměte do samoobslužných prádelen, kde mají pračky s většími bubny a také sušičky (ovládání je snadné a můžete použít program s vlastními čistícími prostředky).Foto: Etienne Girardet, Unsplash

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png