Jak odstranit nepříjemný zápach v koupelně?


I když by koupelna měla být symbolem čistoty a nejvyšší hygieny, občas se stane, že to v ní zkrátka nevoní. Za nepříjemným aromatem nemusí stát jen špatně provedený povrchový úklid. Jaké další příčiny to tedy mohou být?

Do koupelny asi každý z nás chodí pro pocit svěžesti a čistoty. Nepříjemný zápach dokáže ale ve vteřině vše změnit. Důvodem může být vlhkost, zanesený odpad i odpadkový koš. Ale nebojte se, i boj s koupelnovým zápachem lze vyhrát!


Vlhkost

Za typickým zatuchlým zápachem stojí nejčastěji vlhkost. Problém se kumuluje hlavně tam, kde se dostatečně nevětrá. Nearomatickému odéru nahrávají ale i dlouhé horké sprchy a koupele, skladování a praní špinavého prádla a především jeho sušení.


Pro tvorbu zatuchlin, bakterií a plísní jsou právě vlhké prostory naprosto ideálním místem. Proto doporučujeme pravidelně a dostatečně větrat - obecně by to mělo být 3x denně. Ale právě v koupelně platí zlaté pravidlo, že čím více, tím lépe. Pokud v koupelně nemáte okno, investujte do kvalitní ventilace. Dobrou práci odvede i odvlhčovač vzduchu. Po každém použití sprchy nebo vany mokrá místa důkladně vysušte - nezapomínejte ani na plastová těsnění u dveří sprchového koutu. Pro sušení oblečení použijte místnost s dostatkem oken nebo ideálně balkon či zahradu.


Koše

Problém se může skrývat i v odpadkovém koši, kam vyhazujeme staré kartáčky na zuby, odličovací tampony nebo vatové tyčinky. Do koupelny se proto hodí jen malý koš, který byste měli ale i tak často vynášet.

Dalším viníkem může být i koš na špinavé prádlo. Chápeme, že mít ho stále prázdný, není příliš realistické. Snažte se v něm ale nechávat věci, které zapáchají, jen po minimum času. Jedná se zejména o ponožky, propocené oblečení z posilovny nebo práce či vlhké svršky.

Pračka

Pračka je jeden z domácích spotřebičů, který je třeba pravidelně čistit a také větrat. Po jejím použití tedy nechte dvířka otevřená a nezapomínejte na omytí a vysušení na zásobovačů na prášek a aviváž. Také alespoň jednou za čas vyčistěte prostor kolem těsnící gumy a asi jednou za tři měsíce ji zapněte na maximální teplotu bez ždímání - samozřejmě bez prádla.

Odpad

Velmi častým důvodem zápachu v koupelně je zanesený odpad, ve kterém zůstávají zbytky kůže, mýdel i vlasy. Pokud se pravidelně nečistot, ucpe se velmi snadno, jeho obsah začne hnít a tím pádem také vydávat nepříjemný odér.

Pokud doma nepoužíváte chemické přípravky, nemusíte se k nim uchylovat ani nyní. Odpad celkem snadno vyčistíte klasickým gumovým zvonem. Občas stačí jen odpad prolít horkou vodou smíchanou se sodou.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png