• Hana Moualla

Jak neztrácet čas úklidem? Mějte systém


úklid domácnosti
Unavuje vás úklid? Možná potřebujete revidovat svoje vybavení a zjednodušit si jej.

Napadlo vás někdy, jak jsou na tom ostatní s úklidem? Zajímá vás, jestli uklízíte moc nebo málo? Lze zvládnout pravidelný úklid a práci v domácnosti tak, aby vám zbyl dostatek času na děti a odpočinek? Jak toho dosáhnout?


Zaveďte si svůj systém


Víte, jaké činnosti je nutné vykonat v domácnosti každý den, které jednou týdně nebo měsíčně? Udělejte si jejich seznam. Pomůže vám to se v nich zorientovat, než je začnete vykonávat bez dlouhého přemýšlení (pro řadu lidí je úklid něčím jako duševní očistou). Čistící prostředky nakupujte naráz jednou za měsíc. Pamatujte ve svém seznamu také na činnosti, které je potřeba dělat v domácnosti jen občas (čištění odpadů, odstraňování plísně ze zdi, odstraňování pavoučích sítí nebo odpadů v koupelně a kuchyni, mytí lustrů, doplňování oleje do auta, atp.). Jednou až dvakrát ročně je dobré také nechat odborně vyčistit sedací soupravu a polstrované sedáky na židlích. Počítejte ale s tím, že i při šetrném čistění bude sedací souprava nějakou dobu dosychat (plánujte na teplejší měsíce roku).


Strategická eliminace nečistot


Možná by vás napadlo, že nejčastěji je potřeba čistit koupelnu a toaletu. Pravdu částečně máte. Zajímat by vás měly především ručníky vedle umyvadla (ty byste měli měnit alespoň dvakrát týdně) a dále je to výměna houbiček na mytí nádobí a úklidových hadříků (abyste si nečistoty neroznášeli dále po domě). Nebojte se je tedy měnit každý týden. Nezapomínejte pravidelně čistit povrch telefonů a klávesnici počítače (přípravky a vybavením k tomu určeným). Lednici uklízí většina z nás průběžně, jednou měsíčně ji vytřete octem. Totéž se týká údržby myčky, jednou za měsíc doplňte sůl a vyčistěte filtr. Lustry a svítidla čistěte podle potřeby a typu osvětlení. Jednou za dva týdny dejte nové povlečení. Matrace v ložnicích můžete jednou za měsíc posypat kuchyňskou sodou a poté vyluxovat. Je to vhodné kvůli pachům a roztočům. Pokud vám polštáře doslouží, kupte nové. Zvažte nákup čističky vzduchu, zejména pokud jsou v rodině alergici.


Co dělat každý den?


Ráno začínejte tím, že krátce vyvětráte a protřepete přikrývky v ložnici. Stanovte si, zda budete vařit, či nikoliv a co je třeba vyřídit pro rodinu (do školky, školy, komu z rodiny máte popřát k narozeninám, atd.). Myslete na svoje mazlíčky (aby měli dostatek krmiva a procházek). Řada rodin s dětmi pravidelně pere, zkuste si proto stanovit každý týden čas, kdy se budete věnovat žehlení. Kvalitní prací prostředek a dosušování prádla jsou pilíře zdravé pokožky dětí. Každý den pokliďte před spaním kuchyňskou linku, hračky a boty v předsíni. Do úklidu zapojujte děti podle jejich věku.


Mějte vše potřebné při ruce


Ideální je, abyste se nezdržovali, když si sdružíte všechny úklidové prostředky na jedno místo a budete je udržovat v dobrém stavu, to urychlí vaši činnost doma. Pro mytí oken se doporučuje koupit profesionální čistící stěrku. Kupte si také klepač na koberce a pošlete bouchat koberce toho člena rodiny, který je nejsilnější (platí pro menší koberce). Větší koberce si můžete nechat odborně vytepovat dvakrát za rok (nebo si tepovač koberců můžete sami zakoupit). Do výčtu činností patří samozřejmě sekání zahrady, práce na zahradě a okolo domu, vyřizování platebních příkazů pro rodinu. Čas, který získáte zefektivněním úklidu a dalších činností kolem domácnosti, věnujte vždy dětem a sobě. Zvažte také využití služeb hospodyní nebo úklidových firem. Není na tom nic špatného, každý den má jen 24 hodin a je třeba někdy také odpočívat a sbírat energii na další náročné dny a týdny.


Tip redakce: Uklízejte vždy shora dolů.


Foto: Khaligo

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png