• Valerie Šťástková

Jak na zapáchající boty?


I boty je třeba dát čas od času vyvětrat.

Všichni to známe. Venku se konečně oteplilo a my vyrazili na celé odpoledne a večer mimo domov. Večer jsme se vrátili, sundali si boty a do nosu nás praštil zápach z nohou i bot. Nemusíte mít ale strach, nejde ani o špatnou hygienu, ani o něco, co za byste se měli stydět – ve skutečnosti je pravděpodobně na vině materiál bot. Jak se ale takového zápachu v botách zbavit a jak mu případně předejít?


Co za zápach nohou a bot může?

Jak jste si již přečetli v úvodu, materiál hraje skutečně velkou roli v tom, zda se nám nohy “zapaří” a budou po dlouhém dni, či večeru nevábně vonět, či nikoliv. Není to ale jen materiálem – noha se totiž v neprodyšné botě potí a v teplém a vlhkém prostředí se náramně daří bakteriím – ty jsou následně hlavním strůjcem zápachu. Samotný pot na to nemá vliv. Pot sám o sobě nepříjemně páchne jen v období hormonálních změn (např. puberta), případně v důsledku onemocnění. Noha se potí i v dobře prodyšných botách, ale má-li vlhkost kam odcházet, bakterie nemají šanci se tak rychle množit a nevábný zápach tak nepřijde.


Jak předejít zápachu bot?

  • Výběr materiálu a střihu – nejsnazší způsob, jak zápachu předcházet, je už při samotném výběru bot. Syntetické materiály a úzký střih by pro vás měly být varovným signálem.

  • Výběr ponožek – i materiál ponožek hraje při nošení bot svoji roli. Ponožky jsou totiž první ochranou při uvolňující se vlhkosti. Vyhněte se ponožkám ze syntetického materiálu a pravidelně je měňte.

  • Větrání – i prodyšné boty mohou častým nošením začít zavánět specifickým odérem, nechte proto boty čas od času vyvětrat na čerstvém vzduchu.

  • Mytí – některé body lze prát v pračce, jiné se mohou mýt pouze v ruce. Před umytím vždy pečlivě prostudujte příbalové informace, případně kontaktujte výrobce, či prodejnu a pořádejte je o radu.

  • Vložky do bot – pokud chcete své boty chránit, lze si pořídit i tenké vložky do bot, které budete pravidelně prát.


Jak se zápachu zbavit?

  • Mráz + teplo – vložte boty do pytle a následně je nechte přes noc zmrazit – mráz zabije všechny bakterie. Boty poté nechte ideálně vyschnout na slunci a čerstvém vzduchu.

  • Jedlá soda – jedlou sodu zkombinujte s vodou a vytvořte z ní tak pastu. Tu naneste do bot, nechte chvíli působit a následně pastu hadříkem setřete a přebytek setřete druhým vlhkým hadříkem. Boty nakonec nechte vyschnout.

  • Pytlíčky s černým a heřmánkovým čajem – Umístěte je do bot přes noc – čaj absorbuje nepříjemné pachy a černý a heřmánkový čaj je navíc antibakteriální.

  • Esenciální olej – levandulový, či tea tree olej nakapejte do bot a nechte vyschnout přes noc.

  • Citrusy – vložte do bot slupky od citronů a pomerančů a nechte je působit přes noc, uvidíte, že ráno budou boty voňavější než kdy dřív.


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png