• Valerie Šťástková

Jak dekorovat, aby se vám snadno uklízelo?


Pokud nejste zarputilí minimalisté, pravděpodobně budete souhlasit s tvrzením, že dekorace a sentimentální věci dělají domov domovem. Ale jak uklízet všechny věci, když úklid samotný zabere spoustu času a energie a úklid dekorací to celé ještě komplikuje?

S čím byste měli vždy začít?

  1. Mít pořádek v uklízecích prostředcích.

  2. Vlastnit správné uklízecí prostředky (tz. pokud potřebujete vyleštit okna nespokojit se s vodou s jarem, ale vsadit na přípravek na sklo).


Jak na to?

Udržujte pořádek

Ač se vám tento podtitulek může zdát směšný, protože je jasné, že pokud udržíte pořádek, bude se vám snáze uklízet, bude vám následující vysvětlení určitě dávat smysl. Dejme si příklad: Na parapetu máte umístěné bylinky ve třech květináčích. Pokud je máte vyskládané v úhledné řadě, může to sice působit dobře, ale představte si tu otravu, když budete muset každý jednotlivý květináč zvednout, abyste pod nimi mohli setřít prach. Co mít všechny bylinky pouze v jednom květináči? Podobně můžete zacházet i s ostatními věcmi. Na knihy si pořiďte jednu pořádkou knihovnu. Pokud chcete mít hezky vystavené ovoce, pořiďte si na něj mísu, díky které se ovoce nebude kutálet všude po kuchyňské lince apod.


Chytré úložiště

Chytré úložiště je základem snadno ukliditelné domácnosti. Pokud se musíte pro vysavač dostávat přes vánoční ozdoby a nafukovací lehátka, měli byste změnit svůj úložný systém. Díky němu totiž nejen, že bude úklid snažší, ale budete se cítit daleko méně frustrovaní, když budete cokoliv hledat, nebo potřebovat.


Vystavte si pouze věci, které máte rádi

Vystavujte si opravdu důležité věci – fotky dětí, vázu po babičce, nebo plyšáka od přítele, takové věci se vám totiž budou daleko snáz čistit, než když budete mít plnou polici neosobitých věcí, které jste koupili ve slevě, protože jste si mysleli, že budou v obývacím pokoji vypadat pěkně.


Využijte stěny

Pokud něco můžete pověsit na stěnu, místo toho, aby vám to zabíralo místo na nočním stolku, nebo na stole, zvažte to. Ať už samostatně (např. fotky), nebo s použitím poliček.


Vyhněte se lapačům prachu

Koberečky, dlouhé záclony, papírové lampy a lustry, plyšáci, polštáře a jiné věci, které jsou účinnými lapači prachu. Dobře sice vypadají, ale tenhdy jsou-li čisté. Starat se o ně a čistit je pravidelně, může být přitom značná otrava. Naopak vybírejte věci, které se dají snadno otřít, nebo snadno vyprat.


Tip od redakce: Pokud si přece jenom vyberete něco, co je “lapač prachu” a rádi byste to měli vystavěné – vsaďte na zasklené police, skříně, nebo “akvária”.Nebojte se věci přebírat

Pokud máte doma věci, které už nepotřebujete, které leží už roky ve skříni a čekají na “jednou se to třeba bude hodit” popřemýšlejte, zda není dobré je vytřídit úplně.


Tip od redakce: Pokud je něco, co se do vaší domácnosti nehodí, sami si nejste jistí, proč jste si to koupili a jestli to potřebujete, dejte onu věc někam do krabice, nebo do tašky a počkejte pár týdnů až měsíc, zda vám věc bude chybět. Pokud ne, je pravděpodobně čas ji někomu věnovat, prodat ji, v krajním případě vyhodit.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png