• Valerie Šťástková

Horor zvaný octomilky

Aktualizace: čvn 28


Zralé ovoce je skvělé třeba do buchty, nebo do smoothie... ale pozor na octomilky!

Každý z nás to alespoň jednou za žil. Otravné malé mušky, které se rychle množí, jejich zahrání nepomůže a zabít je plácačkou na mouchy není pro jejich velikost možné. Jak se jich účinně zbavit a vyvarovat se přemnožení?
Odkud se octomilky berou?

Ačkoliv se vám může zdát, že ty malé mušky se vždy objeví z čista jasna – není náhoda, že se octomilkám občas přezdívá ovocné mušky. Samičky kladou svá vajíčka na zralé až přezrálé ovoce (na jeho povrch, ale i dovnitř). Jedna samička navíc dokáže naklást až 500 vajíček najednou! Po vylíhnutí si larvy pochutnávají na ovoci (např. zralý banán) a dva dny poté jsou schopny se samy reprodukovat. Proto je nutné jednat rychle už při zpozorování prvních několika jedinců.


Jak se octomilek zbavit a zároveň se jim vyhnout?


Pozor na přezrálé ovoce

Stejně tak jako mnoho lidí má rádo sladký hodně zralý banán, mají ho rády i octomilky. Pokud si všimnete, že vaše ovoce už začíná přezrávat, zpracujte ho, skryjte jej v mikrotenovém sáčku do lednice, v krajním případě se jej zbavte. I den, či noc může být rozhodující, zda se u vás vylíhne roj octomilek, nebo ne. Odpad, do kterého vyhodíte již zralé, či hnijící ovoce s octomilkami poté ihned odneste ze svého bytu.


Při intenzivním zamoření sáhněte po vysavači – nepomůže vám sice s příčinou, ale budete se moci pohybovat po bytě beze strachu, že byste nějakou z octomilek třeba vdechli.

Udržujte kuchyň a povrchy čisté

Druhou nejefektivnější pomocí při boji proti octomilkám je mytí povrchů. A to nejen kuchyňské linky, ale také podlah, kuchyňského dřezu a odpadu.


Proti octomilkám octem

Nalijte jablečný ocet do skleničky, přikryjte ji např. potravinovou folií a kraje zajistěte například gumičkou. Poté do folie udělejte malé dírky a sklenku nechte na místě s nejvyšším výskytem octomilek. Octomilky přivábí sladká vůně octu a jakmile budou uvnitř, nebudou vědět, jak se dostat ven.


Účinnost této pasti ještě zesílíte, když do octu přidáte několik kapek jaru. Octomilky se v kapalině dříve utopí.

Když nemáte ocet, použijte víno, nebo pivo

Jako skvělá past poslouží i sklenice (či plechovka) se starým pivem, nebo vínem. Zúžené hrdlo lahve, či malý otvor v plechovce funguje podobně jako bariéra vytvořená na skleničce s fólií, ale chcete-li mít jistotu, postup s folií zopakujte i u lahve či plechovky.


Pokud jste vyzkoušeli všechno výše napsané, ale octomilky se u vás stále drží…

Je načase pustit se do generálního úklidu. Vyčistěte koš, zjistěte, zda v kleci s hlodavcem, kterému dáváte ovoce, nějaký zbytek nehnije, či zda za linkou, nebo za skříní není zapadlé něco, co by ty malé mršky živilo. V krajním případě lze sehnat i chemické postřiky a pasti, které vám pomohou zlikvidovat i tu poslední otravnou mušku.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png