• Valerie Šťástková

Esenciální oleje: Voňaví pomocníci při úklidu


Esenciální oleje jsou bezpečné přírodní výtažky, které jsou poměr cena/výkon levné a fungují jako výborní pomocníci při úklidu, kteří navíc krásně provoní celou vaši domácnost. Pokud patříte k lidem, kteří nemají pocit čistoty, dokud na ně svěžest domova přímo vzduchem nedoléhá, ale zároveň byste se rádi vyhnuli nadbytku chemikálií, je tento článek přesně pro vás!


Uvedené oleje používejte vždy zředěné cca. ¾ čajové lžičky na 0,5 l (ideálně destilované) vody. V takovém zředění lze používat také jako rozprašovač pro osvěžení vzduchu.

Při použití na citlivé povrchy např. některé druhy látek, vždy proveďte test na malém kousku materiálu.1. Citronový olej

Citronový olej je jedním z nejoblíbenějších k úklidu – nejen, že zaručuje příjemnou a svěží vůni, ale je také účinný proti některým virům a bakteriím a velice dobře rozpouští mastnotu. Použít jej můžete při čištění kuchyně, v koupelně, ale poslouží také výborně při vytírání dřevěné podlahy, nebo při čištění dřevěného nábytku. Zkuste jej také při odstraňování skvrn od fixů například v dětském pokoji!

Pro větší efektivitu při úklidu, můžete ke směsi vody a oleje přidat také jedlou sodu, nebo tekuté mýdlo/jar.


2. Tea tree oil

Tea tree oil je účinný v boji proti plísněmi, bakteriemi nebo viry, je proto vhodný k použití jako každodenní čistič v domácnosti.

Pokud chcete působí tea tree oilu ještě vylepšit, přidejte do rozprašovače s vodou a tea tree olejem ještě levandulový olej – pro dezinfekci ploch pak stačí směs pouze nastříkat a nechat ji uschnout.


3. Levandulový olej

Je antibakteriální a účinně pohlcuje nepříjemné pachy. Levandule je známá pro svoje uklidňující a stres snižující účinky, proto ji doporučuje používat například při úklidu v ložnici. Vhodná je například při čištění matrace a ložního prádla, použít ji můžete například i k čištění dětských postýlek a hraček.

Pro lepší účinnost doporučujeme do čističe, či osvěžovače vzduchu přidat pár kapek peprmintového, či heřmánkového oleje, vytvořit pastu z jedlé sody, nebo použít 2-3 lžičky čistého alkoholu (např. vodka).
4. Skořicový olej

Po staletí byla skořice považována za koření ochrany a prosperity. I my si dnes skořicovou vůni spojujeme nejčastěji s obdobím plným jídla a volna – s Vánoci. Skořicový olej je antibakteriální a antiseptický a funguje jako přírodní deodorant. Pokud chcete svůj domov něčím vylepšit, skořicový olej vás určitě nezklame.

Lze jej kromě vonného spreje použít při boji proti plísním, nebo s otravným hmyzem.

Pro účinný sprej proti plísním zkombinujte skořicový olej (20 kapek) s hrnkem vody, přidejte ½ hrnku octa a pár kapek citronového oleje.5. Tymiánový olej

Tymiánový olej je méně známý než výše zmíněné oleje, ale svými účinky vás jistě překvapí. Má totiž antibakteriální, antiparazitní, antifungální, antivirové, antioxidační a antiseptické účinky – je proto vhodný pro desinfekci kuchyňských linek, kde účinně ničí rostoucí patogeny a chrání vás i vaši potravu před možnou kontaminací. V kombinaci s jarem s ním můžete také velice účinně vydezinfikovat myčku na nádobí.


Zaujalo vás čištění domova pomocí vlastních čistících směsí s esenciálními oleji? Zkuste také DIY: Vanilkový úklid!

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png