Dezinfekce v domácnosti? Třikrát ano!


Čistota je půl zdraví - toto tvrzení zná asi každý z nás. Ve špinavém, nehygienickém prostředí na nás čeká mnoho nástrah v podobě bakterií a různých mikroorganismů. Proto by mělo být naprostou samozřejmostí držet se několika pravidel, které nás mohou před výše zmíněnými nevítanými návštěvníky ochránit.

Čisté domácí prostředí nemusí automaticky znamenat nákup drahých dezinfekčních prostředků a přístrojů. Dokonce není ani nutné nakupovat téměř zabijácké driáky a polévat jimi každou volnou plochu. K dobře zvládnuté hygieně postačí pravidelný úklid a čerstvý vzduch, který umí dělat zázraky.


Kritická místa v domácnosti

Mezi klasická místa, kde se je bakterií úplně nejvíce, patří toaleta a koupelna, madla od lednice, podlahy, odpadkové koše, kliky a samozřejmě podlahy. Zkrátka předměty, kterých se běžně dotýkáte i několikrát denně. Proto alespoň jednou za čas tato místa přetřete místo klasického mycího prostředku dezinfekčním přípravkem, který účinně zničí choroboplodné zárodky. Vzhledem k tomu, že by povrch měl být od dezinfekce mokrý alespoň 20 vteřin, nedoporučujeme používat dezinfekční ubrousky. Dalšími kritickými místy, kde se bakterie velmi rády usazují, jsou mobilní telefony, klávesnice nebo ovládače od televize. I na ty byste alespoň jednou za čas měli použít dezinfekci na alkoholové bázi. Kromě klasických dezinfekcí se k úklidu i velmi dobře osvědčila mýdla s alkoholovým základem.

Základem je pravidelný úklid

Jak už bylo řečeno, bez pravidelného úklidu by to zkrátka nešlo. Proto před samotných dezinfikováním domácích prostor pořádně utřete prach a odstraňte nečistoty ze země. Až poté můžete zaútočit na viry a bakterie. Při úklidu určitě nezapomínejte ani na předsíň, ve které se domácí prostředí setkává s tím venkovním úplně nejvíce.


Často větrejte

Vlhké prostředí je pro viry nejméně přitažlivé. Proto větrejte tolik, abyste doma neměli suchý vzduch a přetopeno. Ideální teplota v domácnosti je mezi 20 a 21 stupni. Rychlé a intenzivní větrání by se mělo dělat alespoň jednou denně, v ideálním případě ale klidně vícekrát. Výhodou krátkého větrání je to, že nepřijdete o teplo, ale zároveň se zbavíte choroboplodných zárodků i spor plísní.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png