• Hana Moualla

Chvalte ocet!


kvasný lihový ocet v domácnosti
Kvasný lihový ocet je náš poklad, který bychom v domácnosti neměli přehlížet.

Víte, co máte dělat, když vám dojdou běžné čistící prostředky? Nezoufejte a nahraďte je tím, co máte běžně doma – octem.

Trocha historie


Jako první prý kvasili ocet staří Babyloňané z datlového a hroznového vína. Používali jej pro nakládání masa a zeleniny. Rozšířeným se stal v domácnostech od středověku, kdy se hojně používal pro nakládání zeleniny. Některé druhy octa jsou chuťově velice specifické, a proto se hodí pro určité pokrmy (např. balzamikový ocet pocházející z Modeny, se hodí pro salát Caprese).


Který ocet použít na úklid?


Ocet je roztok kyseliny octové v koncentraci 8 %, ta je nejběžnější. Ocet vzniká přirozeným kvašením. V kuchyni se používá často jablečný ocet (pro ochucení salátů), vinný ocet (červený nebo bílý pro nakládání masa a pro výrobu dresinků), balzamikový ocet, rýžový ocet. My ovšem nedáme dopustit na lihový kvasný ocet.


Výhody úklidu s octem


Ocet je ekologicky odbouratelný (a tedy nezatěžuje čističky odpadních vod), zdravotně nezávadný, šetrný a dostupný. Lze jej použít na odstraňování skvrn, vodního kamene. Lihový kvasný ocet přirozeně dezinfikuje povrchy a jeho výhodou je, že jej většina z nás má vždy doma. A hlavně do něj můžeme naložit různé domácí dobroty.


Jak s octem v domácnosti začít?


Máte-li citlivější kůži, použijte pro úklid rukavice (stačí tenčí lékařské, které jsou dostupné v lékárnách). Ocet si nařeďte podle toho, jaké povrchy budete chtít uklízet. V poměru 1:1 si jej nařeďte pro čištění skvrn na kobercích (nechejte několik minut působit, než budete houbičkou skvrnu drhnout) nebo pro čištění poliček v lednici. Ocet můžete použít v tomto ředění také na čistění klik, digestoře nebo žaluzií.


Kde ho ještě použít?


Lze ho použít místo aviváže (rodiče alergických dětí to znají), lze s ním čistit pračku, odtoky a dřezy. Pro čištění toalety je vhodné nalít přibližně hrnek octa večer do toalety, ráno přidat kuchyňskou sodu a mísu před spláchnutí kartáčem vyčistit. Kvasný lihový ocet je vhodný také na čistění skleněných povrchů v domácnosti a také oken (přidáváme asi 250ml do čtyř litrů vody).


Ocet je tedy naším dobrým pomocníkem. Nebojte se jeho pronikavé vůně (třeba při praní), ta vyvane. Chcete si vyrobit svůj vlastní ocet? Tip najdete zde.Foto: stevepb, pixabay.com

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png