• Valerie Šťástková

9 opomíjených míst, kde se usazují bakterie


Zamyslete se, kolikrát denně sáhnete na vypínač? A kolikrát týdně na něj asi sáhnou všichni v domácnosti?

Většina z nás si na úklid vybuduje svůj vlastní řád. Někdo rád uklízí nejprve kuchyň, poté koupelnu, v koupelně se první pustí do umyvadla, vany, poté až do čištění toalety. Jsou ale místa, která mnoho z nás pravidelně ve svém uklízecím řádu opomíjí, přitom jsou na chytání nečistot náchylná. Připravili jsme pro vás proto jejich seznam, abyste si na ně mohli dát při příští úklidu pozor.

1. Vypínače, knoflíky aj. čudlíky

Pravděpodobně víte, že se spousta špíny a usazenin zachytává na umyvadlové baterii, na klikách, nebo na zábradlí. Ale uklízíte a dezinfikujete pravidelně i vypínače? Vypínačů se dotknete několikrát denně všichni, co bydlíte v jednom bytě/domu. Stejně je tomu tak s čudlíky na spotřebičích, elektronice, sporáku, nebo třeba na dálkovém ovládání k TV.


Úplně stačí, když tato často používaná místa utřete navlhčeným hadříkem, nebo dezinfekčním ubrouskem. Vzhledem k tomu, že většina těchto vypínačů a čudlíků se nachází na místech s elektrikou zamezte, aby se voda jakkoliv dostala dovnitř.


2. Mikrovlnka

Sporák a troubu většina z nás myje pravidelně, protože se při každém použití zanese, co ale mikrovlnku? A nemluvíme jen o jejím vnitřku, ale také o madlu, kterým se otevírá a již zmíněných čudlících, na kterých volíte režim, případně dobu ohřevu.


3. Klávesnice

Pokud patříte k těm, co pracují z domova, je tento bod pro vás o to aktuálnější. Pokud během práce na počítači jíte, saháte na něj během vaření, úklidu, nebo zkrátka po tom, co kýchnete, nebo se vysmrkáte, stává se z vaší počítačové klávesnice koncentrovaný koutek pro všechny bakterie. Nehledě na to, že během každé noci, kdy klávesnici nepoužíváte, na ni dopadá také značné množství prachu.

Klávesy se dají u většiny klávesnic vyndat a omýt (pozor, abyste si poté každou klávesu vrátili tam, kam patří). Pokud ale situace není tak hrozná pomůže i vyfouknutí nepořádku vysavačem nebo stlačeným vzduchem.


Pokud se rozhodnete klávesnici rozebrat, abyste ji pečlivě vyčistili, pravděpodobně budete šokování množstvím nečistoty, která se pod klávesami skrývá.

4. Pomůcky ke cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou podstatné pro naše zdraví. Zatímco oblečení si většina z nás pere po každém tréninku, jak je to s utíráním a mytím pomůcek? V tělocvičně se po cvičení pomůcky utírají, přesto by bylo potřeba mnohem více než utření (nemluvě o tom, že se nelze vždy na každého návštěvníka spolehnout, že po sobě patřičně uklidí). Hrozba bakterií na vás ale čeká i doma – všechny činky, podložky na jógu, gumy k posilování, nebo posilovací stroje jsou houby na pot, ale i lapače prachu a nečistot. Proto byste i doma měli svoje pomůcky pravidelně dezinfikovat a jednou za čas provést kompletní čištění.


5. Peněženka

Vaše peněženka se hemží stovkami mikroorganismů jako jsou bakterie, viry, ale naleznete v ní také spoustu cizího DNA. Samozřejmě nemůžete prát jednotlivé peníze, ani kovové a už rozhodně ne ty papírové. Můžete ale minimalizovat množství alespoň na svých (nejen kreditních) kartách a celé peněžence pravidelným mytím a otíráním.


6. Vysavač

Vysavač by měl sloužit jako pomocník k úklidu. Pokud je ale váš vysavač špinavý může místo úklidu po bytu roznášet nepěkné očím neviditelné mikroorganismy. Proto, abyste přenášení nepořádku zabránili, byste měli pravidelně měnit sáček, pokud máte sáčkový vysavač. Pravidelně umývat všechny filtry a jednotlivé části, pokud jsou omyvatelné. A samozřejmě se věnovat nástavcům (zejména těm kartáčovým), vyndat z nich všechny vlasy, chlupy a zbytek důkladně vymýt.


7. Postel

Každou noc pravděpodobně spíte s cca. 1,5 milionem roztočů. Kromě toho také hromadou odumřelých kožních buněk, potu, vlasů a prachu. Postel byste měli proto převlékat alespoň jednou týdně a jednou za půl roku nechávat kompletně vyčistit peřiny a polštáře.


8. Sprchový závěs

Zatímco umyvadlo, toaletu i samotnou sprchu pravidelně myjeme, sprchový závěs bývá jednou z opomíjených věcí, přesto na sebe chytá spoustu mikrobů a bakterií. Velkou část závěsů můžete prát na šetrný program v pračce společně s ručníky, aby se z něj lépe odstraňovaly nečistoty (například závěs plastový), případně postupovat podle instrukcí výrobce.


9. Zubní kartáček

Není to náhoda, že byste si měli měnit zubní kartáček jednou za dva měsíce. Používáte jej dvakrát denně a bývá často umístěn v koupelně. Pokud jej neuchováváte v krytu, dopadá na něj všechen prach a nečistoty, které se vznesou do vzduchu například po tom, co v koupelně spláchnete.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png