• Valerie Šťástková

7 tipů, jak ochladit sebe i domácnost bez klimatizace

Aktualizace: čvc 13


Většina lidí miluje léto, ale dlouho trvajícího vedro dokáže potrápit i letního příznivce. V horku se člověku nic nechce, protože se hned u všeho zapotí, ale nejhorší je, když se před vedrem už nelze ukrýt ani doma. Máme pro vás proto hned několik tipů, jak chladit vás i vaši domácnost, aniž byste museli kupovat a instalovat klimatizační systém.


1. Ani paprsek světla (tepla) navíc

V létě máme všichni chuť otevírat okna a užívat si slunce. Ale je to právě okno, zvláště pak otevřené okno, kterým do domácnosti proudí teplý vzduch a teplo. V poledne okna zavírejte a vsaďte na stažené žaluzie, zatažené záclony, nebo rolety.


2. Ještě větší izolace

Kromě zatahování oken vám mohou proti slunci a teplu pomoci také rostliny, ideální jsou vysoké listnaté stromy před okny, které vrhají stín směrem na barák (a v zimě vpouští do oken dostatek světa), ale stačí také vyšší rostliny v květináčích. Investovat se vyplatí také do venkovních rolet, markýz, či do přídavné domovní izolace.


3. Větráky

Skvělým pomocníkem ve vedru jsou větráky – ty sice vzduch přímo neochlazují, ale zajišťují jeho cirkulaci a tím i pocitově příjemnější vzduch. Stropní větráky je dobré v horkých dnech pustit proti směru hodinových ručiček, aby byl rozvířený vzduch stlačován dolů nikoliv do stran.


Pro lepší ochlazení při používání stolního větráku před něj umístěte misku plnou studené vody (může v ní být i led).

4. Večerní větrání

Zatímco přes den byste měli nechat zavřená okna i dveře, večer je naopak otevřete. Ideální je vytvořit průvan a celou domácnost tak rychle ochladit na příjemnou noční teplotu.


5. Studená kuchyně

V horkých letních dnech je dlouho zapnutý sporák, či trouba během dne zrádným generátorem tepla v celé kuchyni (a v horších případech i v celém bytě). Na oběd vsaďte na lehkou studenou kuchyni. Buchtu, či koláč můžete upéct večer, či zakoupit u svého lokálního pekaře.


6. Vhodná pokrývka těla

Velmi vhodné je zvolit jako domácí oblečení cokoliv ze lnu, či bavlny. A stejně tak je vhodné vybrat vhodnou pokrývku těla v posteli – tlusté péřové peřiny vyměňte za tenké deky, či za pouhé prostěradlo. Ideální povlečení je povlečení z chladivého saténu, či z výše uvedeného lnu a bavlny.


Pokud jste v dětství měli palandu, možná si vzpomínáte, jaké na ní bylo v letních dnech horko. Ustelte si ve spodním patře domu, nebo pokud můžete – ustelte si přímo na podlaze.

7. Zázračná voda

Studená sprcha, pití, rozprašovač se studenou vodou, či čerstvě vytřená podlaha – voda je v horkých dnech vaším nejlepším přítelem k rychlému ochlazení.

Protože nejvíce tepla zadržují stěny, měli byste s ochlazováním během dlouhotrvajících veder začít právě u nich – zkuste naplnit několik nádob ledem (či ledovou vodou) a rozmístěte je podél stěn.


Uklízíte a je vám horko? Zkuste se po mokré podlaze projít na boso. Ochlazení přijde okamžitě.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png