• Hana Moualla

Šest tipů pro úklid, když návštěva dorazí nečekaně


rychlý úklid
Rodinný život bývá rušný. Víte, jak bleskově upravit domácnost před příchodem nečekané návštěvy?

Vzhled domácností, kde žijí děti a mazlíčci se jen málokdy podobá tomu na fotkách. Ale s jistotou víme, že existují ženy, jejichž domácnost je perfektně sladěná a čistá. Jak to dělají? Co lze uklidit narychlo před příchodem návštěvy?


Vstup je vizitka


Předsíň, hala, chodba bytového domu, předzahrádka, to vše je to první, co návštěva vidí. Vyplatí se investovat čas do pravidelného úklidu vstupních prostor a péči o rostlinky. S dekoracemi je lépe nepřehánět (protože pak nám jde úklid rychleji). Vyplatí se mít dobrý botník, věšák na kabáty pro návštěvy a také kvalitní rohožku. Proto při „přepadovce“ dbejte na to, aby byl vstup volný, bez neuklizených bot na podlaze.


Vůně domu nemá odpuzovat


Vynesené koše na smetí, vyčištěný kočičí záchůdek a pravidelné větrání jsou základem úspěchu. Žádná chemická vůně je nemůže nahradit. Pro odstranění akutního zápachu v bytě lze použít třeba kávu, kterou decentně rozsypete na podlahu a poté vyluxujete nebo přírodní rozprašovače „polštářových“ vůní. Pronikavá vůně svíček nemusí každému vyhovovat (možnou alternativou sójové vosky nebo svíčky z včelího vosku).


Rychlý úklid koupelny


Návštěva vám spíše odpustí prach na polici s knihami než podivné umyvadlo. Proto před příchodem návštěvy vyčistěte umyvadlo i toaletu a doplňte toaletní papír a mýdlo (mýdlenka by měla být čistá také). Přípravků na čištění je celá řada, pokud vám dojdou, lze vše vyřešit octem (ale pak vyvětrejte). Nezapomeňte na čistý ručník a vytřepání předložky do koupelny. V koupelně můžete mít umístěn košík na hračky do vany. Vyhnete se tak tomu, že návštěva zakopne o gumové kachničky a další dětské věci.


Obývací pokoj jako symbol pohody


Máte-li málo času, lze i přesto obratem vylepšit řád v obývacím pokoji. Stačí si pamatovat, že deky mají být poskládané na sedací soupravě, polštáře natřepané a dezertní stolek setřený. Hračky lze živelně nahrnout do koše nebo truhly. Z tohoto ohledu je výhodnější naučit členy rodiny, aby vraceli knihy, hry a další věci na své místo a sbírali kapesníky, vždy, když je mají v ruce.


Jídelní stůl – centrum života rodiny


Jídelní stůl může být kvalitativně jakýkoliv, ale je centrem života rodiny, proto se návštěva musí cítit vítaná (a možná i zvědavá na to, co dobrého jste pro ni doma připravili). Je potřeba mít dostatek židlí a čistě prostřeno. Máte-li nedostatek času, zaměřte pozornost na umytí stolu. Dejte na stůl slánky. A mísu s ovocem. To neurazí většinu lidí a vy budete mít čas rozmyslet, co budete servírovat. Někdo nemůže oříšky, jiný je proti cukru, další nesnáší brambůrky… Netrapte se tím a zkuste je překvapit něčím běžným jako jsou pečená jablka. Nebo domácí burek.


A teď to nejdůležitější, zbavujte se nepotřebného


Cokoliv tvoří ve vašem bytě pocit přeplněnosti, dejte pryč. Recyklujte nepotřebné věci, věnujte je přátelům nebo věnujte na charitu. Věnujte ale jen to, co byste sami byli ochotni přijmout. Tento postoj má více výhod. Děti se v takovém prostoru budou pohybovat s větším respektem a vy získáte více energie na pravidelný úklid. Protože i nové nápady potřebují prostor…


Foto: Stocksnap, Pixabay

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png