• Valerie Šťástková

Úklid bez chemie: Levněji, efektivně a zdravě

Aktualizace: 25. lis 2020Chemie do kuchyně, na prádlo, do koupelny a na záchod... Pokud kupujete čistící prostředky, určitě mi dáte za pravdu, že si člověk, se všemi těmi barevnými lahvičkami s popisky, trochu připadá jako v malé chemické laboratoři. Tímto článkem se vás nejen pokusím přesvědčit, že spoustu z těchto lahviček nejen nemusíte kupovat, ale také díky tomu můžete značně ušetřit, provonět si domácnost a nemuset se bát manipulace se savem v domácnosti s mazlíčky a dětmi.Opravdu na tom ušetřím?


Rozhodně! Dám vám pár příkladů:

  • Průměrný čistič na povrchy v kuchyni (500 ml) vás vyjde na 50–70 Kč, místo něj ale lze použít směs z citrusové kůry, vody a octu. To se cenově pohybuje kolem 10 Kč za 1 l octa, 30 Kč za vícero citrusů, které ale můžete použít dle potřeby a místo vyhazování kůry si zaděláte na čistící roztok.

  • Čistící písek vás vyjde 20–60 Kč (500 ml), místo něj ale můžete stejně dobře použít například sůl, kterou seženete do 10 Kč za 1 kg!

A nejen to, si sami navíc můžete vybrat případné vůně, které opravdu voní (určitě jste už narazili na chemické přípravky, které mají sice vonět, ale ona vůně vás spíše rozkýchala a rozkašlala). Oblíbené jsou pro úklid různé esenciální oleje, hřebíček, nebo rostliny (například levandule).


Všestranné použití citronu Citron byt nejen krásně provoní, ale kyselina citronová je hotový zázrak v boji s mastnotou, vodním kamenem i se skvrnami!

Šťávu můžete použít v kuchyni na sporák, dřez nebo kuchyňskou linku. Citronový roztok pomůže i s hloubkovým čištěním dřevěných prkének, vařeček apod. Poslouží i jako účinný rozpouštěč při odmočování připečeného jídla v pekáčích a formách. Rovněž lze použít i v koupelně na čištění umyvadla, dlaždiček nebo sprchové baterie. Citronová šťáva odstraňuje skvrny a při praní funguje i jako bělidlo – použít ji proto můžete společně s vaším oblíbeným pracím práškem na utěrky, ložní prádlo, ubrusy, nebo záclony.


Tip: Nejen citrony, ale také ostatní citrusy (pomeranče, pomela, grepy apod.) bělí, rozpouštějí mastnotu a lze je použít při úklidu.

Ocet do domácnosti je základ

Ocet je jedna z nejznámějších přírodních vychytávek do domácnosti. Používali ho už naše babičky a na spoustu věcí zůstane už asi navždy nenahraditelný.

Ocet totiž nejen dezinfikuje, tudíž je účiným pomocníkem proti plísním a bakteriím, ale pár kapek octa s vodou funguje i jako leštěnka. A společně s jedlou sodou, nebo solí se stává účinným bojovníkem proti zanesenému odpadu nebo vodnímu kameni.


Zázračná jedlá soda

Pohlcuje pachy a nežádoucí odéry – mističku s jedlou sodou můžete umístit do šatníku, do lednice, nebo kamkoliv, kde se mísí velké množství pachů. Jedlá soda naředěná s citronem, vodou, nebo octem pomůže při čištění vodního kamene a se skvrnami na koberci nebo prádle.


Sůl v novém kabátě

Zbavuje mastnoty a odstraňuje skvrny. Jak jsme již zmiňovali výše – sůl díky její konzistenci můžete velmi snadno použít jako náhradu za čistící písek. Pomůže nejen při čištění nádobí, oblečení, ale společně s jedlou sodou také oživí zašedlý vlněný koberec.


Olivový olej na oživení

Mastný olivový olej perfektně navrátí lesk nerezovému dřezu, hrncům, pánví nebo digestoři. Pomoci může i lžíce olivového oleje s vodou a octem při mytí a leštění dřevěnému nábytku. Obnovit pomůže i zašlou krásu kožených křesel a sedaček.


Škrob pro lesk

I škrobem zředěným vodou můžete vyleštit okna, příbory nebo šperky. Poslouží také jako bělidlo při praní bílého prádla. A nebojte, nezáleží jestli máte doma jen bramborový, nebo jen ten kukuřičný – oba fungují stejně dobře.


Čištění černým čajem

Dokonce i čaj vám při úklidu v domácnosti dokáže pomoci více, než jste si možná dosud mysleli. Odvar lze použít na čištění oken a zrcadel, dřevěných podlah, tmavých koberců, nebo dveří. Čajové sáčky poslouží jako lapače zápachu například v lednici, nebo ve spíži.


Zázračná cibule

Ačkoliv cibuli spousta lidí ve svém jídelníčku nemusí, jako pomocník v domácnosti je cibule přímo zázračná. Pomůže na zašlé skvrny a špínu – ideální je na nádobí, když potřebujete očistit například “neočistitelné” skleničky a hrníčky.
Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png