- Valerie Šťástková
Úklid bez chemie: Levněji, efektivně a zdravě
Aktualizace: 25. lis 2020

Chemie do kuchyně, na prádlo, do koupelny a na záchod... Pokud kupujete čistící prostředky, určitě mi dáte za pravdu, že si člověk, se všemi těmi barevnými lahvičkami s popisky, trochu připadá jako v malé chemické laboratoři. Tímto článkem se vás nejen pokusím přesvědčit, že spoustu z těchto lahviček nejen nemusíte kupovat, ale také díky tomu můžete značně ušetřit, provonět si domácnost a nemuset se bát manipulace se savem v domácnosti s mazlíčky a dětmi.
Opravdu na tom ušetřím?
Rozhodně! Dám vám pár příkladů:
Průměrný čistič na povrchy v kuchyni (500 ml) vás vyjde na 50–70 Kč, místo něj ale lze použít směs z citrusové kůry, vody a octu. To se cenově pohybuje kolem 10 Kč za 1 l octa, 30 Kč za vícero citrusů, které ale můžete použít dle potřeby a místo vyhazování kůry si zaděláte na čistící roztok.
Čistící písek vás vyjde 20–60 Kč (500 ml), místo něj ale můžete stejně dobře použít například sůl, kterou seženete do 10 Kč za 1 kg!
A nejen to, si sami navíc můžete vybrat případné vůně, které opravdu voní (určitě jste už narazili na chemické přípravky, které mají sice vonět, ale ona vůně vás spíše rozkýchala a rozkašlala). Oblíbené jsou pro úklid různé esenciální oleje, hřebíček, nebo rostliny (například levandule).
Všestranné použití citronu Citron byt nejen krásně provoní, ale kyselina citronová je hotový zázrak v boji s mastnotou, vodním kamenem i se skvrnami!
Šťávu můžete použít v kuchyni na sporák, dřez nebo kuchyňskou linku. Citronový roztok pomůže i s hloubkovým čištěním dřevěných prkének, vařeček apod. Poslouží i jako účinný rozpouštěč při odmočování připečeného jídla v pekáčích a formách. Rovněž lze použít i v koupelně na čištění umyvadla, dlaždiček nebo sprchové baterie. Citronová šťáva odstraňuje skvrny a při praní funguje i jako bělidlo – použít ji proto můžete společně s vaším oblíbeným pracím práškem na utěrky, ložní prádlo, ubrusy, nebo záclony.
Tip: Nejen citrony, ale také ostatní citrusy (pomeranče, pomela, grepy apod.) bělí, rozpouštějí mastnotu a lze je použít při úklidu.
Ocet do domácnosti je základ
Ocet je jedna z nejznámějších přírodních vychytávek do domácnosti. Používali ho už naše babičky a na spoustu věcí zůstane už asi navždy nenahraditelný.
Ocet totiž nejen dezinfikuje, tudíž je účiným pomocníkem proti plísním a bakteriím, ale pár kapek octa s vodou funguje i jako leštěnka. A společně s jedlou sodou, nebo solí se stává účinným bojovníkem proti zanesenému odpadu nebo vodnímu kameni.
Zázračná jedlá soda
Pohlcuje pachy a nežádoucí odéry – mističku s jedlou sodou můžete umístit do šatníku, do lednice, nebo kamkoliv, kde se mísí velké množství pachů. Jedlá soda naředěná s citronem, vodou, nebo octem pomůže při čištění vodního kamene a se skvrnami na koberci nebo prádle.
Sůl v novém kabátě
Zbavuje mastnoty a odstraňuje skvrny. Jak jsme již zmiňovali výše – sůl díky její konzistenci můžete velmi snadno použít jako náhradu za čistící písek. Pomůže nejen při čištění nádobí, oblečení, ale společně s jedlou sodou také oživí zašedlý vlněný koberec.
Olivový olej na oživení
Mastný olivový olej perfektně navrátí lesk nerezovému dřezu, hrncům, pánví nebo digestoři. Pomoci může i lžíce olivového oleje s vodou a octem při mytí a leštění dřevěnému nábytku. Obnovit pomůže i zašlou krásu kožených křesel a sedaček.
Škrob pro lesk
I škrobem zředěným vodou můžete vyleštit okna, příbory nebo šperky. Poslouží také jako bělidlo při praní bílého prádla. A nebojte, nezáleží jestli máte doma jen bramborový, nebo jen ten kukuřičný – oba fungují stejně dobře.
Čištění černým čajem
Dokonce i čaj vám při úklidu v domácnosti dokáže pomoci více, než jste si možná dosud mysleli. Odvar lze použít na čištění oken a zrcadel, dřevěných podlah, tmavých koberců, nebo dveří. Čajové sáčky poslouží jako lapače zápachu například v lednici, nebo ve spíži.
Zázračná cibule
Ačkoliv cibuli spousta lidí ve svém jídelníčku nemusí, jako pomocník v domácnosti je cibule přímo zázračná. Pomůže na zašlé skvrny a špínu – ideální je na nádobí, když potřebujete očistit například “neočistitelné” skleničky a hrníčky.